Pardubické letiště bude v příští sezoně odbavovat čtyři nové destinace, do kterých se z Pardubic ještě nikdy nelétalo. Celkem nabídne 14 charterových dovolenkových míst v deseti zemích světa. Očekává také, že mu naroste počet cestujících, uvedla společnost East Bohemian Airport (EBA) v tiskové zprávě. Podle odhadů managementu by branami letiště mohlo projít kolem 190.000 cestujících, tedy o 70.000 víc než letos.

Na cestující čekají nová přímá spojení do Černé Hory, tureckého přístavního města Bodrum nebo italské Kalábrie. Mezi novinky se řadí i španělská Costa Dorada. Dovolené nabízejí společnosti Fischer a EXIM Tours, s kterými má letiště smlouvy. Do dalších oblíbených destinací budou cestovní kanceláře navyšovat rotace a zvýší počet letů.

„Pokračujeme v rozvoji na pardubickém letišti, a proto přicházíme s otevřením dalších nových destinací. Díky těmto novinkám máme k dispozici celá letadla jen pro naše klienty, a tím můžeme navyšovat počet odbavených cestujících. Oproti sezoně 2023 dojde k navýšení sedačkové kapacity o víc než 60 procent,“ uvedl Jiří Jelínek, předseda představenstva DER Touristik Eastern Europe, kam spadají značky Fischer a EXIM Tours.

I nadále bude hlavním dopravcem letecká společnost Smartwings. Cestující z východních Čech budou létat na palubách letadel Boeing 737, která pojmou až 189 cestujících. „Příští rok se mohou klienti těšit na historicky nejdelší sezonu. První cestující budou moci k moři odletět již koncem dubna do egyptské Hurghady. I v říjnu a listopadu si budou moci cestující zakoupit zájezd na pobřeží Rudého moře, kde leží egyptské letovisko Marsa Alam a také do turecké Antalye,“ řekl Jelínek.

Nejširší výběr destinací čeká cestující v Řecku, Egyptě nebo Španělsku. Z řeckých ostrovů budou v nabídce Rhodos, Kréta, Kos a Korfu. Pokračovat budou přímé lety do letovisek v Bulharsku, Turecku, Tunisku a na španělskou Mallorcu. Cestovní kanceláře plánují odlety také na jih Itálie, konkrétně do Kalábrie.

Cestující letiště odbavuje z nového terminálu, které otevřelo v roce 2018. Druhé patro budovy zatím není hotové. „Pro další rozvoj je nezbytné dostavět druhé patro letiště, aby takový nápor zákazníků dokázalo letiště zvládnout se zachováním komfortu, a to i z důvodu, že řada letů je operována i mimo schengenský prostor,“ řekl náměstek primátora Pardubic Jan Hrabal (ANO). Pardubice vlastní dvě třetiny společnosti EBA, třetina patří kraji.

„Zdejší region je historicky křižovatkou cest a jde nám o to, abychom i nadále zůstali místem, kde se daří silniční, železniční, lodní i letecké dopravě. Rozvoj letiště by do budoucna mohl zlepšit spolupráci s dalšími segmenty dopravy,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

Zdroj: ČTK