Sníh v noci na včerejšek a ráno komplikoval v celém Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly místy i dodávky elektřiny. Například na dálnici D1 na Vysočině vznikla po ranní nehodě kamionu kolona o délce až 20 kilometrů. V Jihočeském kraji vyhlásil hejtman Martin Kuba (ODS) kalamitní stav. Včera napadlo podle meteorologů dalších až 25 centimetrů sněhu a silné sněžení čekají i dnes. Hasiči v Česku zasahovali v pátek u čtyřikrát vyššího počtu nehod, než je obvyklé, a i včera byl počet nehod vysoký.

Firma EG.D evidovala včera ráno kvůli sněhu v Česku 29 poruch na vedení vysokého napětí a do odpoledne počet poruch stoupl na 41. Bez proudu bylo k poledni asi 10.500 odběrných míst, z toho nejvíc na jihu Čech, řekl ČTK mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák. Energetická firma ČEZ ráno evidovala 5900 domácností bez elektřiny, nejvíce ve Středočeském kraji. ČTK to řekla mluvčí firmy Soňa Holingerová, podle které se jedná o běžnou poruchovost v tomto období. Ke 12:00 bylo domácností bez proudu podle ní 5100. Odběrných míst má ČEZ 3,7 milionu. Na Rychnovsku se před 11:00 ocitlo bez elektřiny asi 1650 domácností, řekla regionální mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Společnost Pražská energetika, která dodává proud hlavně v Praze, problémy nezaznamenala, sdělil mluvčí firmy Karel Hanzelka.

Na různých místech Česka se zastavila vlaková doprava, nejčastěji kvůli pádům stromů na tratě. Nejvíce nahlášených problémů na webu Českých drah bylo v Jihočeském kraji. Kvůli sněžení byl ráno přerušen provoz třeba v úseku Tábor – Pelhřimov nebo Ražice – České Budějovice, kde sněžení zastavilo i několik rychlíkových spojů. V úsecích Veselí nad Lužnicí – Lomnice nad Lužnicí, Milevsko – Branice nebo Vyšší Brod klášter – Rožmberk nad Vltavou popadaly na tratě stromy. Problémy kvůli sněžení nebo padlým stromům byly také třeba na tratích Nýrsko – Zelená Lhota v Plzeňském kraji, Dobronín – Jihlava na Vysočině, Poniklá – Jablonec nad Jizerou v Libereckém kraji či v Praze v úseku Praha-Satalice – Praha-Vysočany. Ještě před 14:00 byl na mnoha zmíněných úsecích provoz stále zastaven.

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. „Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné,“ řekl ČTK včera kolem 08:00.

V jižních Čechách napadlo v noci podle silničářů místy až tři čtvrtě metru sněhu. Řekla to ČTK ředitelka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Jankovcová, podle které byly nasazeny všechny sypače. Například na silnici II/163 u Dolního Dvořiště naboural kamion do sypače, který jel před ním. Těžký sníh také zničil většinu voliér pro vodní ptáky v zoo v Hluboké nad Vltavou. Zvířatům se nic nestalo. Škody budou v milionech korun a zoo bude mít několik dní zavřeno, řekl ČTK ředitel zahrady Vladimír Pokorný.

Také na Vysočině silničáři nasadili veškerou techniku. Na D1 směrem na Brno vznikla po ranní nehodě kamionu na 97. kilometru kolona dlouhá asi 20 kilometrů. Policie obnovila provoz na D1 v 10:30, sdělila novinářům krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Problémy byly i jinde na Vysočině, místy po kraji kamiony stály.

„Přestože máme v provozu veškerou naší i dodavatelskou techniku jen s obtížemi se nám daří udržet dálnice a silnice sjízdné,“ uvedl včera ráno na síti X generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Jen za pátek podle něj technika ředitelství v Česku použila 50.000 tun soli. Kritická situace byla podle Mátla zejména situace na D1 na Vysočině.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu na jihu Čech a Vysočině napadlo od pátku do dnešního rána až 45 centimetrů sněhu a dnes připadne až 25 centimetrů. Výstraha před silným sněžením nadále platí pro většinu území Česka, sněžit bude zřejmě silně i v neděli.

Problémy jsou kvůli sněhu i v dalších regionech. Ve středních Čechách ráno zasahovali policisté u srážky dvou nákladních a dvou osobních aut na silnici I/3 u Pětihost v okrese Praha-východ. Vyžádala si jedno těžké zranění, hlavní tah z Prahy na jih musel být kvůli nehodě uzavřen, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová. Na západě Čech byl rozbředlý sníh i na D5 u Plzně. Ráno havaroval kamion na D5 u Rokycan a další nehoda se stala i v opačném směru na Rozvadov. Nehody kamionů byly i na D5 mezi Plzní a Rozvadovem, kamiony tam stály v několikakilometrové koloně.

I na D11 v Královéhradeckém kraji byl ráno rozbředlý sníh či náledí. V Libereckém kraji byla ráno neprůjezdná silnice mezi obcemi Dubá a Holany v okrese Česká Lípa, kde spadl na cestu strom. V Ústeckém kraji je neprůjezdná silnice u Krupky na Teplicku a Telnice na Ústecku, kde silničáři ceste v zimě neudržují. V Pardubickém kraji v Kunvaldu na Orlickoústecku havaroval autobus. Na jižní Moravě byly ráno problémy s uvízlým kamionem na silnici z Brna na Svitavy u Krhova na Blanensku. Kvůli náledí také nejezdily linkové autobusy do některých obcí v různých částech kraje.

Hasiči v pátek po začátku silného sněžení zasahovali u čtyřikrát většího počtu nehod, než je obvyklé. Zásahů byly dohromady více než dvě stovky. I dnes je počet nehod vysoký, do poledne jich hasiči zaznamenali asi 90, oznámil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.

Objevil se i silný vítr. Dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky.

Počasí nepříznivě zasáhlo i do sportu. Kvůli sněhové kalamitě dnes byla odložena další čtyři utkání 17. kola první fotbalové ligy, oznámila Ligová fotbalová asociace (LFA). Už v pátek bylo odloženo jedno utkání.

V sousedním Německu sníh a led ochromily veřejnou dopravu v Mnichově. Přerušen je i provoz mnichovského letiště, což se dotklo také leteckého spojení s Prahou. Byla zrušena linka z Mnichova, sdělila ČTK mluvčí Letiště Václava Havla v Praze Klára Divíšková. Web letiště uvádí, že zrušen byl i let do Frankfurtu v 18:50.

Zdroj: ČTK

DPP