Vedení Prahy 2 má připomínky k návrhu smlouvy, kterou připravuje městská Technická správa komunikací (TSK) k regulaci provozu sdílených kol a elektrokoloběžek. Radnice požaduje například to, aby si městské části mohly samy určit maximální kapacitu smluvně stanovených parkovacích míst. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Vážné výhrady má k návrhu, který nyní mohou místní radnice připomínkovat, i Praha 1.
I když TSK navržená smlouva se týká také sdílených kol a elektrokol, hlavní dlouhodobá kritika centrálních pražských radnic i magistrátu míří na sdílené elektrokolobežky. Radnice a místní obyvatelé je vnímají spíše jako atrakci pro turisty, která navíc špatným parkováním či ohrožující jízdou po chodnících způsobuje Pražanům jen problémy.
Magistrát v minulém volebním období vypověděl memorandum s firmou Lime, která podle tehdejšího vedení magistrátu nebyla schopná vymáhat v dohodě obsažená pravidla. Od té doby v metropoli přibyly i elektrokoloběžky společnosti Bolt. Samostatné dohody s provozovateli sdílených elektrokoloběžek a kol dříve uzavřely některé městské části včetně právě Prahy 2.
Ta dohodu ve formě memoranda podepsala loni na jaře. „S odstupem času hodnotím tento krok pozitivně. Parkování sdílených elektrokoloběžek a kol se v Praze 2 od té doby o dost zlepšilo,“ hodnotí více než roční spolupráci s bikesharingovými společnostmi Tomáš Halva (TOP 09). Dodal, že Praha 2 se podílela i na přípravě návrhu TSK.
I tak má městská část k záměru připomínky a smlouvu je podle radního potřeba doladit. Jednou z připomínek bude to, aby si radnice mohly samy regulovat počet kol a koloběžek na vymezených stáních. „To bývá velký problém centrálních městských částí zejména v hlavní turistické sezoně, kdy elektrokoloběžky zaplavují ulice ve velkém,“ uvedl Halva.
Radnice podle mluvčího navrhne také například úpravu pokut pro uživatele sdílených dopravních prostředků, výše platby provozovatelů za jejich parkování či zvýšení minimální požadované výše pojištění, které vedení městské části považuje za nízké.
Podle návrhu smlouvy by provozovatelé sdílených koloběžek a kol platili městu za zábor veřejných prostranství a při nedodržování smlouvou stanovených pravidel by jim hrozily smluvní pokuty. Princip regulace tak město plánuje na rovině soukromoprávního vztahu s firmami a nikoliv omezení například pomocí vyhlášky. Výhrady má k návrhu i Praha 1, která na svém území požaduje úplný zákaz elektrokoloběžek a v případě sdílených kol chce mít stejně jako Praha 2 možnost stanovit si sama jejich počet.
Zdroj: ČTK