Představitelé České národní banky (ČNB) a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) představili pamětní stříbrnou pětisetkorunu s motivem tramvaje ČKD Tatra T3. Mince zhotovená podle návrhu akademického sochaře Zdeňka Fojtů je v prodeji od včerejška, její prodejní cena se ale bude od nominální hodnoty lišit, protože zohledňuje mimo jiné cenu stříbra a náklady na výrobu. Je to první mince vyrobená s využitím tří drahých kovů, kromě stříbra má na sobě prvky ze žlutého a červeného zlata.
Členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková označila tramvaj T3 za jeden z legendárních strojů české a československé výroby. „Stala se součástí každodenní reality našich měst. Její design je nezaměnitelný,“ řekla. Stříbrná mince s motivem tramvaje, stejně jako ostatní pamětní pětisetkoruny věnované slavným českým strojům, podle Kubelkové představuje formu ocenění českých konstruktérů a designérů.
Generální ředitel DPP Petr Witowski uvítal vytvoření mince s motivem tramvaje. „T3 je pro Prahu velmi symbolická, jsme rádi, že se dostala i na mince,“ řekl. „Jsem rád, že jste si vybrali na minci druhou nejvyráběnější tramvaj na světě,“ dodal. Tramvají T3 bylo vyrobeno celkem 14.000 kusů.
Mince o hmotnosti 25 gramů má průměr 40 milimetrů a tloušťku 2,6 milimetru, vyrobená je ze slitiny stříbra a mědi. Na lícní straně je kompozice bočního a čelního pohledu na tramvaj T3 a v dolní části detail podvozku. Na rubové straně je tramvaj ze šikmého pohledu, včetně troleje a kolejnic. Plášť tramvaje na rubové straně je zdůrazněn žlutým a červeným zlatem, které naznačuje typické barvy tramvaje.
Stříbrné pětisetkoruny se vydávají v emisi 30.000 kusů ve dvou provedeních. Mince běžné kvality, kterých je 10.700, mají vroubkovanou hranu. Mince špičkové kvality vyrobené v počtu 19.300 kusů mají hranu hladkou s nápisem ČNB TRAMVAJ T3, mincovní pole je vysoce leštěné.
Tramvaje T3 se veřejnosti poprvé představily v září 1960 na strojírenském veletrhu v Brně. Od června následujícího roku mohli Pražané prototyp spatřit při zkušebních jízdách, do ostrého provozu byly v Praze nasazeny na podzim 1962. Jejich běžný provoz v hlavním městě skončil v roce 2011, dodnes se ale využívají jejich modernizované verze.
Mince s motivem tramvaje ČKD Tatra T3 je součástí cyklu pamětních pětisetkorun, které jsou věnovány slavným dopravním prostředkům. ČNB vydává každý rok jednu minci této série. Loni vydala pětisetkorunu s motivem automobilu Tatra 603, v minulosti byly s parní lokomotivou Škoda 498 Albatros nebo motocyklem Jawa 250. Pro příští rok ČNB plánuje minci s motivem letadla Aero L-39 Albatros.
ČNB už letos vydala stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího státního zastupitelství, stříbrné dvousetkoruny věnované skladatelům Josefu Sukovi a Bedřichu Smetanovi nebo zlatou pětitisícikorunu s motivem Olomouce. Ve druhém pololetí se plánuje emise stříbrných stokorun s motivem Bezpečnostní informační služby, pamětních dvousetkorun věnovaných malíři Karlu Škrétovi a vydání Komenského mapy Moravy nebo zlatých mincí v nominální hodnotě 5000 korun s motivem Moravské Třebové.
Zdroj: ČTK