České dráhy (ČD) provedly stlačovací zkoušku jednoho ze svých lehátkových vozů Bcmz. Neodhalila žádnou konstrukční vadu rámu ani kostry vozu. Test ve zkušebně kolejových vozidel Výzkumného ústavu kolejových vozidel a další mimořádné kontroly tohoto typu vagonu dráhy provádí v reakci na tragickou nehodu v Pardubicích. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí dopravce Filip Medelský. V lehátkovém voze Bcmz cestovaly před dvěma týdny čtyři ženy, nepřežily srážku expresu RegioJetu s nákladním vlakem ČD Cargo.
RegioJet do tragické kolize provozoval 14 rakouských lehátkových vozů, po ní je všechny vyřadil z provozu. České dráhy mají těchto spacích vozů devět a po nehodě uvedly, že jejich stav prověří. Do těchto kontrol podle Medelského investují několik milionů korun, kontrolu zatím absolvovaly tři vozy. Kontrolu vozů provedl u obou dopravců v uplynulých dnech také Drážní úřad, výsledky zatím nezveřejnil. Podle Medelského úřad při kontrole „neshledal v údržbě a stavu těchto vozidel žádný problém“.
„Výsledky stlačovací zkoušky nám potvrdily, že řada Bcmz při dodržení správných postupů údržby nevykazuje stopy konstrukční chyby,“ uvedl ředitel odboru servisu kolejových vozidel ČD Jiří Ota. Technici podle něj vůz podrobili nejsilnějšímu možnému předepsanému zatížení.
Podle místopředsedy představenstva a náměstka generálního ředitele ČD pro servis Michala Krause dosud provedené kontroly a testy potvrzují, že jsou rakouské vozy drah v dobrém technickém stavu. „Je dán i nákladnou a důslednou modernizací, kterou u nich České dráhy po jejich nákupu uskutečnily,“ dodal Kraus.
Při mimořádných kontrolách se dráhy zaměřují zejména na stav rámu a kostry vozů. Na rámu technici vytipovali z každé strany 12 kritických míst, která se přeměřují. Technici podle Medelského kontrolují také sváry a korozi.
Dráhy svých devět lehátkových vozů řady Bcmz834 odkoupily od Rakouských spolkových drah (ÖBB). Při nákupu vozů v roce 2015 provedly údržbu a v letech 2021 až 2023 všechny vozy modernizovaly.
Zdroj: ČTK