Veřejnou zakázku na provoz letecké záchranné služby (LZS) na roky 2029 až 2043 by ministerstvo zdravotnictví (MZd) chtělo zahájit příští rok v březnu. V lednu by vláda měla schválit její hodnotu a v září se očekává podpis smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda. Loni stálo zajištění ročního provozu soukromými firmami 496 milionů korun bez DPH, letos se očekává nárůst asi o 100 milionů. Dalších 70,1 milionu platí letos ministerstvo policii a 53,7 milionu korun armádě, které provozují po jednom záchranářském vrtulníku.

„Počet a rozmístění stanovišť zabezpečuje dostupnost LZS v souladu se zákonem o zdravotnické záchranné službě prakticky na celém území České republiky do 20 minut,“ píše se v dokumentu. Nyní chybí stanoviště ve Středočeském, Zlínském, Pardubickém a Karlovarském kraji, pokrývají je vrtulníky ze sousedních regionů. V Karlových Varech nová základna po roce 2028 vznikne.

V Praze létá se záchranáři vrtulník policie, v Plzni armády, o zbývající kraje se dělí dvě soukromé firmy. Nově by se působnost policie měla rozšířit i do Brna a Ostravy, armáda bude poskytovat pro stanoviště v Praze, Plzni a Karlových Varech posádku lékaře a zdravotnického záchranáře. Přibydou dvě stanoviště s nepřetržitým provozem v Jihlavě a Olomouci, pouze na denní zásahy budou vrtulníky vzlétat z Ústí nad Labem, Liberce a Karlových Varů.

MZd chce rozdělit zakázku na dvě dílčí, jedna bude pro Hradec Králové, Liberec, Ústí nad Labem a Karlovy Vary, druhá pro Plzeň, České Budějovice, Olomouc a Jihlavu. Důvodem je podle něj rozdílná doba letových pohotovostí na základnách.

„V důsledku tohoto rozdělení lze očekávat, že se zadávacího řízení budou moci účastnit i dodavatelé, kteří by jinak nebyli samostatně schopni zajistit požadované plnění v celém rozsahu, čímž se zvýší i počet konkurenčních nabídek, což může vést ke snížení celkové nabídkové ceny,“ uvedlo MZd.

Provoz letecké záchranné služby platí ze svého rozpočtu MZd. Při jednáních o nové smlouvě se debatovalo i o vícezdrojovém financování, na kterém by se podílely i zdravotní pojišťovny. „Tuto variantu ale nelze aktuálně realizovat z důvodu legislativních překážek, které nelze odstranit v požadovaném čase realizované veřejné zakázky,“ píše se v materiálu.

LZS v Česku funguje od dubna 1987. Od poloviny 90. let se stabilně zajišťuje z deseti stanovišť, která jsou majetkem jednotlivých krajů, výjimkami jsou vojenská základna v Plzni-Líních a pražské ruzyňské letiště. Poslední smlouva s firmami DSA a Air Transport Europe (ATE) platí na roky 2021 až 2028, před jejím podepsáním se jednalo o kompletním zajištění státním podnikem. Variantu ale tehdejší vlády zamítly.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví připadá v ČR na jedno stanoviště letecké záchranné služby 1,087.000 obyvatel. Například na Slovensku je to 778.000 lidí, v Rakousku 536.000, v Polsku 1,720.000. Záchranářský vrtulník vzlétá k pacientovi asi ve třech procentech nejzávažnějších případů. Jde například o vážné dopravní nehody, zástavy srdce, popáleniny nebo úrazy v nepřístupném horském terénu.

 

Plán provozu letecké záchranné služby po roce 2028:

Stanice Základna Dosavadní provozovatel Po roce 2028 Provoz dosud Provoz po 2028 Speciální záchranné činnosti dosud Speciální záchranné činnosti po roce 2028
Praha areál letiště Praha-Ruzyně policie policie nonstop nonstop ANO NE
Brno letiště Brno-Tuřany DSA policie nonstop nonstop ANO NE
Ústí nad L. základna ZZS ÚL – ul. Sociální péče DSA nová smlouva denní denní ANO ANO
Plzeň v řešení armáda nová smlouva nonstop nonstop ANO ANO
Č. Budějovice Planá u ČB DSA nová smlouva nonstop nonstop NE NE
Hradec Králové areál FNKH DSA nová smlouva nonstop nonstop ANO ANO
Liberec základna ZZS Liberec – Partyzánská DSA nová smlouva denní denní ANO ANO
Jihlava základna ZZS Jihlava – Vrchického ul. DSA nová smlouva denní nonstop NE NE
Olomouc základna ZZS Olomouc, Hněvotínská ATE nová smlouva denní nonstop ANO ANO
Ostrava areál IZS Ostrava-Zábřeh ATE policie nonstop nonstop ANO ANO
Karlovy Vary (nová) areál letiště KV – Olšová Vrata nová smlouva denní NE

 

Zdroj: ČTK