Přibližně padesáti českým firmám sdruženým v Asociaci podniků železničního průmyslu (ACRI) loni meziročně vzrostl obrat o 2,3 procenta na 133 miliard korun. Zahraniční zakázky tvořily polovinu obratu, 66 miliard korun, což je podobná hodnota jako předloni. Odvětví loni zaměstnávalo 23.200 lidí, meziročně o 300 více. Růst českého železničního průmyslu byl větší než růst hrubého domácího produktu ČR, který byl loni jednoprocentní. Důvodem jsou zejména výrazné investice do inovací a nových technologií. Novináře o tom v informovala ředitelka ACRI Marie Vopálenská.
„Zatímco průmyslová výroba loni zaznamenala meziroční pokles, železniční průmysl rostl,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Do železniční dopravy vláda ročně investuje desítky miliard korun, uvedl. Velkou příležitostí pro české firmy podle něj bylo zavádění výhradního provozu jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS. „Firmy tak mají oproti zahraniční konkurenci technologický náskok,“ dodal. Naopak propad podle ministra zažívá nákladní železniční doprava.
Za růst železničního průmyslu podle Vopálenské mohou zejména investice do inovací v oblastech bezpečnosti, automatizace výroby, autonomních technologií a vysokorychlostní železniční dopravy. „Našim firmám se daří úspěšně získávat zakázky na nejnáročnějších trzích, kde ale často stojí proti nekalé asijské konkurenci, která využívá nefér obchodní praktiky – především nedovolené subvencování ze strany svých vlád,“ řekla.
České firmy podle Vopálenské vyrábí například každé druhé železniční dvojkolí v Evropě. „Česká republika je například největším dodavatelem tramvají s rozchodem 1000 milimetrů pro Spolkovou republiku Německo a sedačky v mnoha vlacích klíčových evropských výrobců pochází z české výroby,“ uvedla.
Společnost Škoda Group, výrobce drážních vozidel, loni zaznamenala meziročně dvojnásobný nárůst objemu nových zakázek. Například v oblasti nových vlaků získala zakázky v hodnotě 20 miliard korun, nejvýznamnější byla zakázka na elektrické vlaky pro Bulharsko. Výrobce oceli Třinecké železárny loni vyrobil 241.000 tun kolejnic a železničního příslušenství, z toho 84 procent směřovalo do zahraničí. Technologický tým železáren nedávno vyvinul a uvedl do provozu novou technologii tepelného zpracování kolejnic, která zlepšuje jejich vlastnosti.
Firma AŽD Praha, výrobce zabezpečovací, sdělovací, řídicí a komunikační technologie pro dopravní infrastrukturu, se loni zabývala především dodávkou evropského automatického zabezpečovače ETCS v ČR i v zahraničí.
ACRI aktuálně sdružuje 53 firem železničního sektoru, letos slaví 30. výročí od svého vzniku. Členské firmy asociace mají například možnost připomínkovat legislativu. Od roku 2009 působí ACRI také jako Centrum technické normalizace (CTN ACRI). Na základě rámcové smlouvy s Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) zajišťuje CTN ACRI tvorbu českých technických norem (ČSN) v oblasti železničního sektoru.
Zdroj: ČTK