K návrhu pražského zastupitelstva umožnit prodloužení platnosti kladného stanoviska stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA) pro dostavbu městského okruhu zaujme vláda zřejmě neutrální stanovisko. Příslušnou novelu liniového zákona má projednávat ve středu. Z návrhu stanoviska na vládním webu vyplývá, že k ní zřejmě současně vysloví své připomínky a doporučí je při dalším projednávání zohlednit. V novele chce hlavní město zařadit místní komunikace I. třídy mezi výjimky pro opakované prodloužení platnosti stanoviska EIA.
O možnost prodloužení posudku město přišlo úpravou zákona z roku 2023, jeho platnost tak definitivně skončí v říjnu roku 2027. Stanovisko EIA k dostavbě okruhu získalo město v roce 2012, následně ho na základě zákonné výjimky dvakrát prodloužilo. Nyní to už kvůli změně zákona není možné, což kritizuje zastupitelská opozice, podle které měli členové vedení města se svými spolustraníky ve vládě vyjednat pokračování výjimky.
Novela z roku 2023 vyřadila vnitřní okruh, který je místní komunikací, z typů staveb, u kterých je opakované prodlužování stanoviska EIA možné. Návrh, který schválili radní města, by tuto možnost vrátil, konkrétně rozšířením seznamu o místní komunikace první třídy. Pokud by magistrát s návrhem neuspěl, musel by získat prvoinstanční povolení stavby do vypršení posudku.
Vláda však v návrhu stanoviska upozorňuje mimo jiné na to, že je nezbytné řádně posoudit dopady takových změn na vysoké standardy ochrany životního prostředí. Uvádí také, že založení možnosti opakovaného prodlužování platnosti závazného stanoviska pro záměry místních komunikací by se mohlo dotknout zájmů na ochraně přírody a krajiny. Důvodem je, že by úřady rozhodovaly na základě odborných studií a posudků, které by nemusely odpovídat vyvíjejícímu se stavu dotčeného území.
Ministerstvo životního prostředí doporučilo v připomínkovém řízení vládě, aby k návrhu zaujala negativní stanovisko. Jakékoli další rozšiřování výjimek z možnosti opakovaného prodlužování platnosti stanoviska považuje za nesystémové, nežádoucí a v důsledku i škodlivé pro povolovací procesy vedené k záměrům, jichž se toto omezení týká. Poukazuje i na to, že se navrhovaná změna má týkat jen několika komunikací v Praze, ale naformulována je zcela obecně. To by dopadalo na mnohonásobně širší okruh záměrů, a to bez jakéhokoliv rozumného důvodu, míní MŽP.
Ministerstvo dopravy sice zaujalo neutrální postoj, ale upozorňuje hlavně na to, že pražský návrh novelizuje přechodná ustanovení zákona. „Nepřípustnost novelizace již účinného přechodného ustanovení je spjata s porušením principů právní jistoty a předvídatelnosti práva, které požívají ústavní ochrany,“ varuje ministerstvo. Dodává, že výjimka v legislativních pravidlech vlády, umožňující novelizovat přechodná ustanovení v případě, kdy dosud nenabylo účinnosti, není v případě pražského návrhu splněna. Poznamenává však, že navržená změna nepovede k tomu, že by stanovisko EIA s propadlou platností tuto platnost znovu nabylo nebo mohlo nabýt.
Zdroj: ČTK