Technologická olympiáda vstupuje v roce 2026 do pátého ročníku a znovu nabídne středoškolským studentům z celé České republiky příležitost ukázat, jak dokážou přemýšlet o budoucnosti světa technologií. Školní kolo se uskuteční 27. března 2026 online, finále pak 10. dubna 2026 na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Očekává se účast přibližně 1500 studentů, z nichž 25 nejlepších týmů postoupí do jednodenního finále. Tři vítězné týmy se mohou dostat na FEL ČVUT v Praze bez přijímacích zkoušek.

Letošní téma olympiády „Budoucnost se sama nepostaví“ klade důraz na propojení technologické a stavební gramotnosti. „Chceme studentům ukázat, že technologie nejsou samoúčelné. Skutečnou hodnotu mají tehdy, když pomáhají řešit reálné problémy – a stavebnictví je jednou z oblastí, kde je prostor pro inovace obrovský,“ říká zakladatel projektu Tadeáš Salaba.

Online školní kolo, finále v Praze

Školní kolo proběhne kompletně online a umožní zapojení škol bez ohledu na jejich region. Finále pak nabídne postupujícím týmům možnost prezentovat své projekty před odbornou porotou složenou ze zástupců akademické sféry i průmyslu přímo na FEL ČVUT v Praze. Kromě samotného soutěžení čeká finalisty také možnost nahlédnout do prostředí jedné z nejvýznamnějších technických fakult v České republice.

Úspěšná historie a silní partneři

Technologická olympiáda navazuje na předchozí úspěšné ročníky, které ukázaly vysokou úroveň studentských projektů – od chytrých minizahrádek přes mobilní aplikace pro kutily až po inovace v oblasti materiálů a výroby. Loňský ročník ovládli Matyáš Flek, Matěj Špicl a Adam Černý z Gymnázia Ústavní v Praze 8, kteří přišli s návrhem, jak vhodně kombinovat digitalizaci a zemědělství právě pomocí zmíněné aplikace pro kutily. Důraz na praktickou využitelnost, business uvažování a schopnost propojit více oborů patří mezi hlavní hodnotící kritéria soutěže.

Technologická olympiáda probíhá ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Cílem projektu, který je určen studentům středních škol a gymnázií, je dlouhodobě rozvíjet technologickou gramotnost mladé generace a motivovat ji k dalšímu studiu technických oborů.

Generálním partnerem Technologické olympiády je společnost Škoda Auto a.s. Partnerem akce ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o. a odbornými garanty jsou Skupina ČEZ, GasNet a Next Generation Security Solutions s.r.o., ŘSD s.p., OHLA ŽS a.s., STRABAG a.s., HOCHTIEF a.s. a Wieneberger s.r.o. Mediálními partnery jsou Ámos vision a Wired.

Video pozvánka Technologická olympiáda 2026 – budoucnost se sama nepostaví – YouTube

Fotografie z loňského ročníku Archiv TEOL | Technologická gramotnost

Zdroj: ČTK