Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota kontraktu dosahuje až 810 milionů dolarů (17,9 miliardy Kč) a firmy opravňuje nabízet služby více než čtyřem milionům zaměstnanců vládních institucí a jejich dodavatelům po celých Spojených státech. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Organizace General Services Administration (GSA), která spravuje služby pro federální úřady, k tomuto účelu vydala pětiletou licenci.

Federální zaměstnanci už tyto služby k cestování využívat mohli. Nová smlouva ale firmám Uber a Lyft umožňuje služby začít oficiálně nabízet v rámci vládních úřadů a pracovat na jejich propagaci přímo s představiteli těchto institucí.

Viceprezidentka společnosti Lyft Veronica Juarezová řekla, že udělení licence završilo proces vyjednávání, který trval skoro čtyři roky. Odmítla však říci, jak vysoké tržby její firma díky tomuto kontraktu očekává. Pouze uvedla, že americká vláda za pozemní přepravu každoročně utratí asi 200 milionů dolarů (4,4 miliardy Kč).

Lyft rovněž doufá, že smlouva s vládou mu otevře dveře ke spolupráci s dalšími veřejnými institucemi, včetně těch z odvětví zdravotní péče. GSA už v dubnu uvedla, že se jí podařilo s Uberem a Lyftem vyjednat slevy od dvou do čtyř procent.

Uber dnes oznámil, že spolupráce s federálními úřady je součástí jeho program nazvaného Uber for Business. Ten je určen velkým firmám a organizacím.

„Rozšíření naší klientské základny o vládu je pro nás přirozeným dalším krokem. Jsme pyšní na to, že můžeme federálním úřadům pomoci řešit některé z těch nejsložitějších administrativních úkolů, kterým čelí,“ uvedl dnes v prohlášení globální šéf programu Uber for Business Ronnie Gurion.

 

Zdroj : ČTK