Americký Federální úřad pro letectví (FAA) by mohl již dnes povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, který byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při nichž zemřelo celkem 346 lidí. K rozhodnutím o obnovení provozu letounů se nyní blíží také regulátoři v ostatních částech světa, napsala agentura Reuters.

Náměstek šéfa FAA Dan Elwell minulý měsíc uvedl, že nemá žádné pochybnosti o tom, že letouny Boeing 737 MAX budou „stejně bezpečné, nebo ještě bezpečnější než jakékoli letadlo, které je dnes ve službě“. Až Boeing získá povolení od FAA, musí aerolinky dokončit aktualizaci softwaru a tréninky pilotů. Tento proces bude trvat nejméně 30 dní.

Šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky v září uvedl, že letadla Boeing 737 MAX by se mohla vrátit do služby do konce letošního roku. Dodal, že EASA předpokládá, že zruší svůj zákaz provozu letadel MAX nedlouho po FAA, a to pravděpodobně v listopadu.

Odstavení letadel 737 MAX z provozu stálo jejich výrobce miliardy dolarů, zasáhlo dodavatele podniku a vyvolalo vyšetřování Boeingu a FAA, mimo jiné kvůli nedostatečné transparentnosti a slabému dohledu při vývoji letadel.

 

Zdroj : ČTK