DPP

Spotřeba pohonných hmot v České republice loni meziročně vzrostla o šest procent na 8,058 miliardy litrů. U benzinu stoupla spotřeba o tři procenta na více než dvě miliardy litrů, u motorové nafty se zvýšila o sedm procent na 6,05 miliardy litrů. ČTK to řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

„Vývoj spotřeby pohonných hmot za rok 2021 provázela zcela odlišná pololetí. Zejména v prvním čtvrtletí byla spotřeba pohonných hmot ovlivněna především vyhlášeným nouzovým stavem a řadou opatření k omezení mobility a negativních dopadů do ekonomiky s cílem zabránit šíření pandemie koronaviru,“ uvedl Loula.

Po uvolnění opatření od druhého čtvrtletí a zejména pak ve druhém pololetí loňského roku se podle něj spotřeba zvýšila u benzinu i nafty. U benzinu dosáhla spotřeba nejvyšších nárůstů meziročně v říjnu, a to o 26 procent, v květnu o 13 procent, v červnu o osm procent a v červenci o sedm procent. U nafty v meziročním srovnání se v dubnu spotřeba zvýšila o 19 procent, v říjnu o 16 procent a v květnu o deset procent.

„Také ve čtvrtém čtvrtletí 2021 pokračovala vysoká poptávka po pohonných hmotách v jednotlivých měsících. U automobilových benzinů dosahoval nárůst osm až 26 procent proti stejným měsícům roku 2020. U motorové nafty pak měsíční nárůsty dosahovaly sedm až 16 procent,“ uvedl Loula.

Nejslabší z hlediska spotřeby z celého roku bylo podle něj první čtvrtletí, které se projevilo poklesem o sedm procent oproti roku 2020. Pokles u benzinu byl v prvním čtvrtletí o pětinu, u nafty o tři procenta, řekl expert.

„Ukončení nouzového stavu na konci března, postupné uvolnění restrikcí a zlepšování ekonomické kondice v řadě odvětví vedlo k nárůstu poptávky u obou komodit v období duben až prosinec 2021. Růst poptávky byl ovlivněn v letním i podzimním období i domácí individuální turistikou a cestami do zaměstnání individuální osobní dopravou,“ uvedl Loula.

V České republice v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic. Aktuálně je jich motoristům k dispozici 3978, o 13 méně než k 9. dubnu loňského roku. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Loula očekává, že v letošním roce některé čerpací stanice uvedou na trh vodík.

Vláda ve středu uvedla, že lidé mají zvážit spotřebu pohonných hmot, protože Česko je palivově závislé na Rusku a část peněz za ropu končí právě tam. Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval občany, aby si nedělali zbytečné zásoby benzínu nebo nafty. ČR má dostatečné zásoby ropy i pohonných hmot, dodal.

Zdroj  :ČTK