Dron sovětské výroby, který se zřítil na okraji chorvatské metropole Záhřebu, nesl výbušné zařízení. Podle agentury AP o tom dnes informoval chorvatský ministr obrany Mario Banožić. Dron se do Chorvatska dostal z bojiště na Ukrajině, když přitom přeletěl přes území dalších členských států NATO Rumunska a Maďarska.

„Našly se stopy po výbušninách a další vodítka, která naznačují, že nešlo o průzkumné letadlo. Našli jsme části letecké bomby,“ řekl Banožić na místě nehody, kde rozsáhlá exploze poničila na 40 zaparkovaných aut. Zraněn nebyl nikdo.

Podle Banožiče je nadále otázkou, jestli bezpilotní letoun patřil Rusku, nebo Ukrajině. Vyšetřovatelé nyní chtějí za pomoci černé skříňky odhalit přesnou dráhu letu zařízení.

Chorvatsko po zřícení dronu kritizovalo NATO za reakci, která podle něj byla příliš pomalá. NATO uvedlo, že integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana aliance dráhu letícího objektu sledovala. Chorvatský premiér Andrej Plenković ale řekl, že chorvatské úřady nebyly vyrozuměny a že NATO reagovalo až poté, když se začali vyptávat novináři.

Dnes Banožić, jehož země letoun identifikovala jako dron sovětského typu Tupolev M-141 používaný hlavně v 70. a 80. letech minulého století, poznamenal, že Chorvatsko čeká na vyhodnocení celé situace ze strany Rumunska a Maďarska a jejich odpovědi.

Zdroj  :ČTK

DPP