Auta turistů a lyžařů na šest hodin zcela zaplnila parkoviště v horském sedle u Šerlichu v Orlických horách. Policie musela dopravu řídit, aby zachovala průjezd po důležité silnici II/311 Deštné v Orlických horách – Orlické Záhoří. Problémy byly i na dalších místech. Zaparkované vozy komplikovaly dopravu i v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a jiných horských střediscích, řekla ČTK mluvčí krajské policie Iva Kormošová.

„Odpoledne se postupně auta rozjížděla. Přestanou jezdit vleky a lidé sedají do aut a odjíždějí,“ uvedla Kormošová. Na Šerlichu se opakuje situace z předchozího víkendu. Vjezd byl povolen pouze projíždějícím řidičům, ostatní museli zaparkovat v Deštném v Orlických horách. Problémy v dopravě způsobila odpoledne také nehoda dvou osobních aut u Říček v Orlických horách na Rychnovsku, kde uvízl i kamion, silnice je uzavřená. „Kamion má sice řetězy, ale na zledovatělé silnici klouže, návěsem je ve svodidlech,“ uvedli na síti X hasiči, kteří uvíznutému kamionu pomáhají. Nehoda je bez zranění.

Parkoviště v horském sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou ve výšce 990 metrů nad mořem má nedostatečnou kapacitu. Když se zaplní, řidiči se pokoušejí zaparkovat na místech, kde nemají, podél tranzitní silnice, což může blokovat průjezd autobusů, vozidel silničářů, ale i složek integrovaného záchranného systému.

Na Šerlich kromě masy běžkařů a pěších turistů vyrážejí v posledních letech stále častěji i sjezdaři, kteří z šerlišského sedla míří ke sjezdovkám v nedalekém polském středisku Zieleniec. Policie radí, aby lidé, kteří jedou o víkendech autem na hřebeny v okolí Šerlichu, nechali vozidlo zaparkované v Deštném a odtud využili kyvadlovou autobusovou dopravu.

Na horách v Královéhradeckém kraji se tento týden po návratu mrazivého počasí opět zlepšily podmínky pro lyžování, lyžařská střediska rozšířila provoz. Zlepšily se i podmínky pro běžkaře na hřebenech hor.

Zdroj: ČTK

DPP