České firmy sdružené v Asociaci podniků železničního průmyslu (ACRI) rozšířily své obchodní kontakty v Izraeli a Kataru. Objem realizovaných a plánovaných zakázek tam v tuhle chvíli dosahuje stovek milionů korun, uvedla v tiskové zprávě asociace. Zástupci firem se ve zmíněných státech zúčastnili tento týden obchodní mise pořádané při státní návštěvě prezidenta Petra Pavla. Části podnikatelské cesty byli přítomni i zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.

Podle ředitelky ACRI Marie Vopálenské zástupci firem při návštěvě Blízkého východu prezentovali zejména řešení pro udržitelnou městskou dopravu. „České tramvaje, metro nebo zabezpečovací a informační systémy pro hromadnou dopravu, to všechno má potenciál na tamních trzích uspět,“ uvedla.

ACRI v tiskové zprávě uvedla, že Izrael buduje moderní železniční infrastrukturu a infrastrukturu městské hromadné dopravy. Řeší například tramvajový provoz v Jeruzalémě a tramvaje a budovanou podzemní dráhu v Tel Avivu. Právě rozvoj možné spolupráce v této oblasti byl předmětem jednání zástupců ACRI s představiteli izraelských železnic a ministerstva dopravy. Izraelské ministerstvo dopravy podle ACRI projevilo zájem o dohodu o spolupráci s českým ministerstvem dopravy.

Podle Vopálenské je izraelský trh pro český železniční průmysl perspektivní. „Velmi úspěšné jsou dodávky širokopatních kolejnic od Moravia Steel nebo dvojkolí Bonatrans Group. Společnost AŽD Praha pro změnu v několika stanicích realizovala pilotní projekt dodávek technologií a systémů pro diagnostiku výhybkových přestavníků,“ řekla. Nejdůležitějšími body jednání podle ní bylo zapojení českých podniků nebo zájem Škoda Group o účast v soutěžích na dodávky tramvají.

Součástí schůzek v Kataru bylo podle asociace mimo jiné jednání s vedením státní investiční agentury Invest Quatar o investičních příležitostech pro podniky českého železničního průmyslu. „V Kataru dochází k přechodu na systém veřejné dopravy napájený elektrickou energií. Velký důraz je kladen na testování autonomních vozidel a využívání umělé inteligence,“ uvedla Vopálenská.

Podle ACRI projevila katarská strana zájem o posílení spolupráce prostřednictvím výměny podnikatelských misí nebo práce na vytvoření společné podnikatelské rady.

Sdružení uvádí, že jeho společnosti vyvážejí asi 60 procent své produkce. S cílem posílit svou pozici na zahraničních trzích firmy zakládají vlastní zastoupení a dceřiné společnosti po celém světě. V současné době takto působí ve více než 20 státech.

Zdroj: ČTK

DPP