Autem roku 2024 se na mezinárodním autosalonu v Ženevě stal plně elektrický sportovně-užitkový vůz (SUV) Renault Scenic E-Tech. Získal 329 bodů, a těsně tak porazil automobil BMW řady 5, který získal 308 bodů. O ranní ceremonii informoval server Car of the Year. Vítěze vybralo šest desítek novinářů zaměřených na automobilové odvětví z více než dvaceti zemí. 

Renault Scenic je sedmým vozem této francouzské značky, který označení Auto roku získal. Před ním to naposledy byly mimo jiné modely Megane v roce 2003 a Clio v roce 2006. Mezi sedmi finalisty letos byly vozy Peugeot 3008, Kia EV9, Volvo EX30, Byd Seal a Toyota C-HR. Jejich výčet odpovídá jejich umístění.

Scenic je kompaktní rodinný plně elektrický vůz o délce 4,47 metru a zavazadlovým prostorem o objemu 545 litrů, který se po sklopení zadní lavice zvětší na 1670 litrů. Scenic, který je na trhu již v páté generaci, byl podle zástupců Renaultu vždy navržený tak, aby byl prvním vozem v domácnosti – vozem, který rodinu odveze na víkend nebo na dovolenou. Automobil s elektromotorem o výkonu 220 koní a baterií s kapacitou 87 kWh nabízí dojezd 625 km (WLTP).

Scénic se podle motoristického experta ze serveru iDnes.cz Františka Dvořáka přetahoval o vítězství s BMW řady 5, které je nabité technologiemi, což odpovídá prémiové pozici této značky.

„Ve prospěch výhradně elektrického Renaultu rozhodlo zaměření na širší publikum, značka se snaží profilovat jako průkopník lidové elektromobility a scénic jako tradiční úspěšný model k tomu má výrazně přispět. Při vyhlášení výsledků jasně zaznělo, že elektromobilita je budoucností automobilismu, v příštích letech tak má podíl bateriových finalistů ankety narůstat. O vítězství elektrického Renaultu Scenic rozhodlo v hlasování tradičně velmi silné francouzsko-španělské křídlo podpořené britskými porotci,“ dodal Dvořák.

Anketa o nejlepší vůz existuje bez přerušení od roku 1963 a je zcela nezávislá. Její financování a organizaci zajišťuje, kromě čtyřčlenného vedení, řada časopisů zaměřených na auta. Česká republika má od roku 1993 v anketě jednoho zástupce, vždy šéfredaktora magazínu Automobil.

Letošní ženevský autosalon je podle Dvořáka jen stínem předchozích ročníků. Výstava je výrazně menší, zřetelná je také menší účast návštěvníků z řad novinářů a odborné veřejnosti. Těch několik málo firem, které na výstaviště Palexpo dorazily, ovšem pojalo svou prezentaci ve formátu obvyklém pro Ženevu.

„Velikost expozic se nezmenšila, ovšem rozsah autosalonu je odhadem pětinový,“ uvedl Dvořák. Pro ilustraci podle něj postačí srovnání: letos se v Ženevě prezentuje 15 světových a evropských premiér, což výrazně kontrastuje se 151 v dosud posledním ročníku 2019, po kterém následovala pauza vynucená pandemií nemoci covid-19.

Zdroj: ČTK