Dceřiná společnost Českých drah (ČD) ČD-Telematika vymění nejstarší routery wi-fi sítě v sedmi dálkových vlacích RailJet o 49 vozech, ve 12 patrových vozech Pražské integrované dopravy (PID), 131 rychlíkových vozech a třech řídících vozech. Vyplývá to z tiskové zprávy národního dopravce. Cenu dráhy neuvedly. Wi-fi routery využívající 5G síť plánuje do vlaků nainstalovat také RegioJet, řekl ČTK ředitel IT infrastruktury dopravce Jakub Skopal.

Odpověď dopravce Leo Express ČTK shání.

„Nově instalovaná zařízení podporují sítě nové generace a budou schopna dlouho držet krok s dobou. Například maximální rychlost připojení nových routerů až 5,5 gigabitů za sekundu vysoce přesahuje momentální možnosti pozemní infrastruktury, takže nehrozí, že by routery rychle zastaraly,“ řekl předseda představenstva společnosti ČD-Telematika Jan Hobza.

Nové wi-fi routery budou využívat všechny veřejné datové frekvence od 700 po 2600 megahertzů a všechny dostupné sítě. „To znamená, že palubní wi-fi ve vlaku bude komunikovat vždy se základovou stanicí toho operátora, který v místě jízdy nabídne nejkvalitnější mobilní datový signál,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Technologie podle něj bude využívat i 5G sítě. Vlaky s novými routery budou kromě Česka jezdit také v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku a v Německu.

Wi-fi routery využívající 5G sítě plánuje do vlaků nainstalovat i dopravce RegioJet. Technologie podle Skopala firma ve vlacích obnovuje a modernizuje průběžně.

Připojení k internetu patří podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČD Michala Krapince k nejžádanějším službám mezi zákazníky a objednavateli veřejné dopravy.

ČD-Telematika podle Šťáhlavského provede demontáž starého zařízení, následně namontuje novou technologii, zpracuje příslušnou dokumentaci a zaškolí vlakový personál. Následně bude společnost drahám po dobu 60 měsíců zajišťovat kompletní servis nových routerů.

Zdroj: ČTK