Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) navrhuje kvůli nedostatku řidičů linkových autobusů přejít na prázdninový provoz. V současnosti v tuzemsku chybí okolo 20.000 profesionálních řidičů a další velké množství je v pracovní neschopnosti kvůli koronaviru. Kvůli tomu dopravci nevypravují část spojů, které zajišťují dopravní obslužnost, a hrozí jim sankce od krajských úřadů. ČTK to dnes řekl předseda společenství Bedřich Danda.

Dopravní obslužnost si podle vyjádření ministerstva dopravy zajišťují samy kraje, které také mohou rozhodnout o případném snížení počtu objednávaných spojů. „Epidemická situace v jednotlivých regionech se navíc liší. Považujeme tak za správné, aby o případném omezení rozsahu dopravy rozhodovali příslušní objednavatelé,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva František Jemelka.

V Česku je okolo 20.000 profesionálních řidičů autobusů, jejich počet každoročně klesá s odchody starších pracovníků do penze nebo kvůli přechodu na jiné zaměstnání. V současnosti je v tuzemsku registrovaných 20.877 autobusů o průměrném stáří 14,6 roku. Od roku 2019 se jejich počet snížil o více než 800.

Dopravci navrhují zavedení prázdninového režimu na několik týdnů, minimálně od 20. prosince do 2. ledna. „Dané řešení může významně pomoci i v boji proti nárůstu nově nemocných, což by při současných kritických číslech a zaplnění nemocničních oddělení intenzivní péče bylo více než žádoucí,“ uvedl Danda. Sankce od krajských úřadů podle něj řidiče rozhodně neuzdraví, ale naopak v takto složité době zvětšují finanční problémy dopravním společnostem.

Kvůli neobsloužení spojů podle Dandy narůstá mezi cestující veřejností rychlým tempem nervozita až agresivita. Cestující čekají na další spoje i několik hodin.

SAČM je od roku 2000 zaměstnavatelským svazem. Reprezentuje převážně malé a střední podnikatele, zabývající se silniční nákladní a osobní dopravou, ale také podnikatele, kteří používají silniční motorová vozidla pro své podnikání. Sdružuje 46 členů – soukromých firem autodopravců, kteří vlastní přes 3900 vozidel.

 

Zdroj: ČTK