Projekt Jedu poprvé, který bude spočívat v organizaci kurzů dopravní bezpečnosti pro děti v předškolním a raně školním věku, dnes spustil Autoklub ČR. Děti se naučí používat dopravní značky, přecházet přes přechod nebo jak se pohybovat na kole. Součástí projektu, na který klub získal mezinárodní grant, letos bude 60 kurzů na dopravních hřištích po celé republice a několik akcí s novým mobilním dopravním hřištěm. Novinářům to dnes řekli zástupci klubu, Policie ČR a ministerstva dopravy.

Autoklub již uspořádal podobný projekt určený k prevenci dopravních nehod mezi seniory s názvem Jedu s dobou. Nyní se zaměřil na děti, které poprvé samostatně vstupují do dopravního provozu. Podle odborníků jsou právě tyto dvě skupiny z hlediska dopravních nehod nejohroženější.

Šest desítek akcí se bude konat na dětských dopravních hřištích, kterých je podle vedoucího oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáše Neřolda v republice 218 a loni je navštívilo 195.000 dětí. Autoklub také z peněz, které získal od Mezinárodní automobilové federace FIA, pořídil mobilní hřiště, na kterém se konaly o prázdninách akce v Praze a Pardubicích.

„Je klíčové učit děti od dětství, aby se pohybovaly v silničním provozu bezpečně,“ uvedla vedoucí oddělení prevence Policie ČR Zuzana Pidrmanová. Dodala, že podle policejních statistik je situace nejhorší u dětských chodců, kde za poslední tři roky tvoří skupina do 17 let téměř 40 procent zaviněných nehod. Problémem podle ní je fakt, že není dopravní výchova zařazena do školních osnov, což by se mělo do roku 2025 změnit. Nyní již funguje program Markétina dopravní výchova, ve kterém lektoři pořádají kurzy a rozdávají edukační materiály ve školách.

Bezpečnosti na silnicích se věnuje i Platforma Vize 0. Podle předsedy její expertní rady Romana Budského zemře podle statistik každou hodinu na světě kvůli dopravním nehodám 13 dětí. I když v ČR podle něj není situace ve srovnání s jinými evropskými zeměmi alarmující, dlouhodobě je zde vyšší podíl dětí do 15 let na celkovém počtu obětí dopravních nehod. Zatímco v EU jde o dvě procenta, v ČR jsou to podle něj tři. Z toho zhruba třetina dětí zemře v roli chodce, devět procent na kole a 55 procent jako spolujezdec v automobilu. Budský také upozornil, že v září je dlouhodobě úmrtí nejméně, protože se každoročně po konci prázdnin věnuje velká pozornost prevenci. Všude na světě je pak podle něj nejhorší situace mezi teenagery mezi 14 a 17 lety.

 

Zdroj : ČTK