[quote]Pořadatelé červnové Aviatické pouti očekávají velkou návštěvnost. Atraktivní budou například scény z první a druhé světové války a zejména ukázky závodu Red Bull Air Race, který se v Česku nelétá. Diváci se mohou těšit na přitažlivé průlety mezi pylony, řekl novinářům letecký akrobat Petr Kopfstein, který bude s vítězem seriálu Red Bull Air Race a mistrem Evropy v letecké akrobacii Martinem Šonkou členem týmu.[/quote]

„V sobotu i v neděli by se měly létat každý den dva bloky, simulace toho závodu, kde budeme prolétávat předem připravenou trať, která je o něco jednodušší a kratší, než bývá v reálu,“ uvedl Kopfstein. S akrobatickými speciály se oba letci převedou i v samostatných freestylových vystoupeních.

Ve scéně z první světové války se předvede v premiéře replika francouzského letounu Caudron a další dobová letadla. Do období druhé světové války organizátoři situovali ukázku, v níž bude stíhací letoun Mustang útočit na německou kolonu. K vidění budou i další historické a moderní stroje.

Návštěvníci si budou moci na zemi prohlédnout hasičskou techniku, automobilové veterány, na dálku řízené modely aut, předvedou se městská, cizinecká a státní policie a kluby vojenské historie. Program lze najít na stránkách Aviatické pouti.

Aviatická pouť se koná 1. a 2. června na pardubickém letišti. Pořadatelé připravují několik ploch pro parkování aut, která budou moci stát na silnici I/37 ve směru od Dražkovic, u dostihového závodiště, na civilním letišti a u plochodrážního stadionu, odkud bude kyvadlová doprava. Dopravní podnik chystá zvláštní spoje, využít bude možné i vlaky, které staví na zastávce u závodiště a odtud bude na letiště jezdit autobus.

 

Zdroj : ČTK