Invoitix

Aviatická pouť přilákala o víkendu na pardubické letiště 27.000 návštěvníků. Několik letounů ze zahraničí kvůli špatnému počasí na leteckou přehlídku nedorazilo. Největší zájem byl o vystoupení gripenu s Flying Bulls Aerobatic Team a vrtulník Bell AH-1 Cobra nebo letoun Pilatus PC-9M. ČTK to řekl letový ředitel letecké přehlídky Petr Kovačka. K vidění bylo o víkendu kolem tří desítek letounů z naplánovaných zhruba 50.

„Většina taháků, které jsme promovali, kvůli počasí nedoletěla. Nad Bavorskem bylo velmi špatné počasí. Hodně účastníků jsme měli pozvaných právě z Německa, většina německých letadel nedorazila, například stíhací letoun Messerschmitt 262,“ řekl dnes ČTK Kovačka.

Kvůli mimořádné vydatným dešťům a stoupajícím hladinám toků úřady v několika okresech Bavorska vyhlásily stav katastrofy, informovala v sobotu agentura DPA.

Diváci Aviatické pouti naopak nepřišli o repliku nejstaršího letounu Blériot nebo o moderní gripeny. Představili se také letečtí akrobaté i piloti z pardubického Centra leteckého výcviku. Přes 20 letounů bylo možné spatřit za letu.

„Do samotných letových ukázek počasí pak už nezasáhlo. Aviatická pouť v sobotu i neděli nabídla podle plánu pětihodinový letový program,“ řekl dnes v 15:00 ČTK Kovačka.

Součástí programu Aviatické pouti byly i divácky oblíbené velkoprostorové scény. Pozemní program nabídl například dobový polní tábor britského Královského letectva (RAF) z druhé světové války nebo ukázky současné techniky Armády České včetně letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen či techniku vojenských hasičů z pardubického letiště. Největším vojenským letadlem na akci byl dopravní dvoumotorový stroj CASA C-295, který se spolu s dvojicí letounů JAS-39 Gripen postaral o slavnostní zahájení letecké přehlídky.

Letošní 32. ročník by měla zakončit ukázka inspirovaná válkou ve Vietnamu. Členové klubů vojenské historie v pozemních jednotkách vystoupí v dobových uniformách i s autentickými zbraněmi. Do ukázky by se měl zapojit také americký bitevní vrtulník AH-1 Cobra. „Tyto vrtulníky byly do bojů ve Vietnamu nasazeny od roku 1967 až do konce konfliktu v roce 1975,“ uvedl Jan Rudzinskyj z organizačního štábu letecké pouti..

Loňskou aviatickou pouť na pardubickém letišti navštívilo 23.000 lidí.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP