Invoitix

Mezi Vaňověm a Brnou v Ústí nad Labem jezdí nový přívoz. Lidé se tak pohodlně dostanou na koupaliště i Labskou cyklostezku. Přívoz funguje na zavolání, informoval ČTK ředitel příspěvkové organizace Městské služby a iniciátor nové služby Tomáš Vohryzka. Břehy Labe spojuje přívoz také například mezi Povrly a Velkým Březnem na Ústecku. V ústeckých Neštěmicích stále nesehnali náhradu, řekla ČTK starosta obvodu Yveta Tomková (Vaše Ústí).

„Funguje to tak, že si lidé zavolají na telefonní číslo a přívoz přijede,“ uvedl Vohryzka. Nástupní místo ve Vaňově je v přístavišti v Pražské ulici, malá přístavní plošina je také v Brné. Cena za jednu cestu činí 15 korun, pro děti je to pět korun a děti do šesti let mají cesty po vodě zdarma. Za kolo, kočárek či psa si lidé připlatí pět korun. Ve Vaňově naleznou cestující veškeré podrobnosti na informační ceduli, doplnil Vohryzka, podle kterého je po pár dnech od zahájení provozu o službu zájem. „Jeden den se nám svezlo 20 lidí,“ řekl.

Na cyklostezku se dostávali přívozem také lidé z Neštěmic. Po vodě se svezli do Svádova. Obvodní radnice vyhlásila několik výběrových řízení. „Stále se nám nikdo nepřihlásil,“ řekla Tomková s tím, že předchozí provozovatel skončil kvůli nízké hladině vody. Argumentoval také tím, že má poškozenou loď. Z Neštěmic to mají lidé nejblíže do Povrlů, odkud jezdí přívoz do Velkého Března. Kromě lidí či kol dokáže převézt i vozidla.

Další přívoz jezdí sezonně mezi Církvicemi a Dolními Zálezly. Dospělí platí 20 korun. O pět korun více platí za přívoz mezi Malými a Velkými Žernoseky. Další přívoz jezdí mezi Lovosicemi a Píšťanami. Provozovatel Vlastimil Walter ČTK v pátek řekl, že letos zatím nevyjel, protože je nutné vyřídit potřebnou administrativu. Ceník by měl zůstat stejný, děti do 15 let platí 20 korun, dospělí 30 korun.

Některé přívozy by mohly pomoci lidem při uzavírce Benešova mostu. Z pravého břehu Labe by nemuseli jezdit auty a riskovat dlouhé kolony, ale využít dopravu po vodě. Při nízké hladině někdy nicméně přívozy nejezdí. Děčín naopak hledá řešení pro přívoz do Dolního Žlebu, který nemůže jezdit při záplavách. Místní část bývá i několikrát do roka při zaplavení silnice závislá pouze na vlakovém spojení. Bezpečnostní rada města se tak zabývala možností, že by byl přívoz v Dolním Žlebu v provozu i při vyšší hladině řeky, než je tomu doposud. Nyní se hledá cesta, jaká technická a stavební opatření je nutné k provozu při vyšší hladině provést.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP