Společnost AŽD Praha opustila běloruskou železnici. Firma vypověděla nájemní smlouvy ke svým tamním zakázkám a prodala zásoby. V Bělorusku by zároveň neměl být žádný její zaměstnanec. Společnost o tom dnes informovala na twitteru. Mluvčí společnosti Jiří Dlabaja následně ČTK řekl, že podnik dodávky technologií do Běloruska zastavil po začátku konfliktu na Ukrajině, poslední zaměstnanec české firmy pak Bělorusko opustil v polovině srpna.

Iniciativa Společenství běloruských železničářů v minulých dnech uvedla, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém od AŽD Praha. Železniční uzel v Homelu údajně využívali Rusové pro převoz své vojenské techniky, kterou používají při invazi na Ukrajině.

„Žádný zaměstnanec AŽD se v Bělorusku nevyskytuje. Prodali jsme všechny zásoby, vypověděli nájemní smlouvy a ve vazbě na konflikt na Ukrajině jsme běloruský trh z vlastního rozhodnutí opustili,“ uvedla dnes firma v prohlášení na twitteru.

AŽD Praha získala podle Dlabaji všechny své běloruské zakázky v březnu 2019, tedy dlouho před vypuknutím současného konfliktu na Ukrajině. „Dodávky technologií probíhaly v rámci uzavřených smluv před konfliktem. Po vypuknutí války na Ukrajině jsme dodávky z vlastního rozhodnutí zcela zastavili, ještě před uvalením sankcí. Po začátku konfliktu jsme nepokračovali ani v instalaci našich dalších technologií a také byla postupně utlumena technická pomoc,“ uvedl mluvčí.

Česká firma podle Dlabaji následně musela udělat právní kroky k výpovědi místních zaměstnanců a dalších subdodavatelů a rovněž k převedení zodpovědnosti za bezpečnost už nainstalovaných technologií z AŽD na Běloruskou železnici. „Šlo o nesmírně komplikovaná jednání a právní kroky, které trvaly až do června, abychom eliminovali budoucí arbitráže a rizika plynoucí z možných mimořádných událostí na železnici a jejich následků,“ sdělil Dlabaja. Všechny smluvní vztahy jsou podle něj rozvázány od července, žádný pracovník AŽD nebyl v Bělorusku od poloviny srpna. „Veškeré technologie, které jsme v Bělorusku nainstalovali, jsou nyní v majetku Běloruských železnic a AŽD neposkytuje technickou pomoc,“ dodal.

AŽD Praha čelila v minulých dnech kritice za svou práci na běloruské železnici. Iniciativa Společenství běloruských železničářů na sociální síti telegram uvedla, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém od české společnosti AŽD. Běloruská monitorovací skupina Belaruski Hajun s odkazem na skutečnost, že Rusko využilo k vojenskému napadení Ukrajiny běloruské území, uvedla, že se po železničním uzlu v Homelu pohybovala ruská vojenská technika.

AŽD Praha patří mezi největší firmy v oboru zabezpečovací techniky na českém trhu. Podílí se například na instalaci zabezpečovacího zařízení ETCS na tuzemské železnici. Společnost od října 2020 do konce září 2021 zvýšila čistý zisk meziročně téměř o dvě procenta na 958,5 milionu korun. Obrat společnosti pak stoupl asi o miliardu na 9,5 miliardy korun. Firma má 24 dceřiných společností, z toho 11 v zahraničí. Čtyři podniky jsou na Slovensku a po jednom v Bulharsku, Srbsku, Bělorusku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Turecku a Polsku.

Zdroj  :ČTK