DPP

[quote]Bahrajn a Spojené arabské emiráty (SAE) souhlasily s částečným otevřením svého leteckého prostoru pro katarské státní aerolinky Qatar Airways. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO). Obě země spolu s dalšími státy regionu svůj letecký prostor pro katarského dopravce uzavřely, když s Katarem začátkem června přerušily diplomatické styky.[/quote]

,,Bylo dohodnuto otevření některých stávajících koridorů a dočasné zprovoznění některých nových tras,“ oznámil mluvčí ICAO Anthony Philbin.

Katarský úřad pro civilní letectví toto rozhodnutí přivítal jako pozitivní krok ve více než dva měsíce trvající diplomatické krizi.

Katar požádal ICAO o zprovoznění nových koridorů poté, co si stěžoval na uzavření leteckého prostoru pro aerolinky registrované v Kataru.

Leteckou blokádu začátkem června oznámily Saúdská Arábie, SAE, Bahrajn a Egypt. Jako důvod blokády uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, čímž podle nich ohrožuje stabilitu regionu. Dauhá obvinění odmítá jako nepodložené.

Podle některých expertů stojí za jednou z největších krizí v Perském zálivu v posledních letech obava Rijádu ze ztráty dominantního postavení v oblasti. Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se také nelíbí vztahy Kataru se šíitským Íránem, s nímž má Katar společné projekty v ropném průmyslu.

Zdroj: ČTK