[quote]Síť čerpacích stanic Benzina Orlen z petrochemického holdingu Orlen Unipetrol rozšiřuje počet stanic, kde lze vybrat peníze z bankomatu přímo z auta. Pátý přístroj zprovoznila minulý týden na čerpací stanici v Plzni v ulici Nepomucká. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Pavel Kaidl. Za posledních 13 měsíců podle něj proteklo bankomaty Komerční banky na čtyřech benzinových pumpách sítě v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě přes miliardu korun. Z toho bylo bezmála 500 milionů Kč výběrů a 517 milionů Kč vkladů, uvedl Kaidl.[/quote]

Benzina už dříve uvedla, že na celém světě je na 70.000 takzvaných drive-up bankomatů, ve kterých je možné vybrat peníze přímo z auta. To jsou asi dvě procenta z celkového počtu bankomatů ve světě. Řidič zastaví na čerpací stanici a z okénka vozu může vybírat nebo vkládat hotovost a dělat i další platební operace.

Nejvíce rozšířené jsou podle firmy tyto bankomaty v USA (40 procent všech bankomatů) a v Saúdské Arábii (13 procent). Dalšími zeměmi, ve kterých podíl drive-up bankomatů činí více než procento, jsou Pákistán, Kanada, Írán, Singapur a Spojené arabské emiráty, uvedla dříve společnost. V Česku je Benzina Orlen jedinou větší sítí, která podobnou službu nabízí. První přístroj spustila v létě 2018 na benzinové pumpě v Argentinské ulici v pražských Holešovicích.

Benzina Orlen je největší tuzemská síť čerpacích stanic, má jich 420. Pro srovnání – Komerční banka, která je v počtu vkladových bankomatů jedničkou tuzemského trhu s více než 460 přístroji, má v Česku více než 830 bankomatů.

 

Zdroj : ČTK

DPP