Zdroj: Freeimages.com
DPP

Evropská komise oznámila 14. 6. vyjmutí všech leteckých dopravců z Indonésie ze seznamu letecké bezpečnosti EU. Kromě toho byl zaveden nový systém varování řídících letového provozu ve všech členských státech, který zabraňuje vstupu nebezpečných letadel do evropského vzdušného prostoru.
Evropská komise aktualizovala v seznamu letecké bezpečnosti EU seznam leteckých společností, které nesplňují mezinárodní bezpečnostní normy, a proto podléhají zákazu provozování letecké dopravy nebo provozním omezením v rámci Evropské unie. Seznam letecké bezpečnosti EU usiluje o zajištění nejvyšší úrovně letecké bezpečnosti pro evropské občany, což je hlavní priorita strategie letecké dopravy Komise.

Po dnešní aktualizaci jsou všechny letecké společnosti certifikované v Indonésii vyřazeny ze seznamu po dalším zlepšení situace v oblasti bezpečnosti letectví, které bylo zjištěno v zemi.
Komisařka pro dopravu Violeta Bulc uvedla: „Seznam letecké bezpečnosti EU je jedním z našich hlavních nástrojů pro nepřetržitou nabídku nejvyšší úrovně letecké bezpečnosti pro Evropany. Jsem obzvlášť ráda, že po letech práce jsme dnes schopni vyřadit ze seznamu všechny letecké dopravce z Indonésie. Ukazuje to tvrdou práci a úzkou spolupráci. Jsem také spokojena s tím, že nyní máme nový varovný systém, který zabrání vstupu nebezpečných letadel do evropského vzdušného prostoru. “
V roce 2007 byli všichni indonéští dopravci zařazeni do seznamu letecké bezpečnosti EU kvůli bezpečnostním obavám. Během posledních let jich bylo 7 vyjmuto, ale většina indonéských dopravců zůstala na seznamu až dodnes.

V seznamu zůstávají Afghánistán, Angola (s výjimkou jedné letecké společnosti působící za podmínek a omezení), Konžská republika, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Rovníková Guinea, Eritrea, Gabon (s výjimkou 2 leteckých společností působících za omezení a podmínky), Kyrgyzská republika, Libérie, Libye, Nepál, svatý Tomáš a Princův ostrov, Sierra Leone a Súdán.