Zdroj: Freeimages.com
Invoitix

[quote]Francouzská společnost BlaBlaCar, která se zabývá zprostředkováním spolujízdy, upustila od plánu zpoplatnit své služby v České republice. Letos v lednu firma plánovala, že provize za zprostředkování jízd by měli cestující začít platit na konci letošního, nebo na začátku příštího roku. Nyní ale uvádí, že zavedení poplatků v dohledné době neplánuje. Sdělila to ČTK bez dalších komentářů společnost v tiskové zprávě.[/quote]

BlaBlaCar vstoupil do Česka v lednu 2016, když koupil tuzemského průkopníka spolujízdy Jízdomat. O rok později oznámil, že zvažuje dosud bezplatné online vyhledávání spolujízdy zpoplatnit, jak je to běžné například ve Francii, Španělsku, nebo v Německu. Vhodný způsob výpočtu ceny společnost testovala na provozu v Polsku.

Systém spolujízdy funguje tak, že řidič s volným místem v autě na webu oznámí odkud a kam pojede a na stanovené datum nabídne volná místa ve voze. Nejde na rozdíl od taxislužby o výdělečnou činnost, spolucestující si pouze rozdělí náklady na palivo.

Doporučená částka se pohybuje okolo 80 haléřů na kilometr, řidič jí ale může o polovinu zvýšit nebo snížit. Ceny spolujízdy mezi Prahou a Brnem se tak pohybují nejčastěji mezi 150 až 200 korunami. Volná místa v autě na cestu mezi Prahou a Karlovými Vary řidiči nabízejí od 95 korun do 120 korun a místo ve voze na cestě z Ostravy do polských Katowic vychází nejlevněji za 70 korun. Nejdražší nabídky většinou nepřesáhnou 110 korun.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP