Brněnský dopravní podnik dostane příští rok z městského rozpočtu kompenzaci 2,68 miliardy korun, což je zhruba o 70 milionů korun méně než letos. Schválili to zastupitelé. Podle generálního ředitele podniku Miloše Havránka jde o podobnou částku jako loni, protože se podařilo stabilizovat platby za energie, řekl minulý týden novinářům. Dopravní výkony se příští rok nijak významně nezmění a cestujícím budou k dispozici spoje ve stejném rozsahu jako letos. Peníze od města jsou zásadním příjmem podniku.

Havránek také zmínil, že výše kompenzace umožní dopravnímu podniku pokračovat v přiměřené obnově vozidel a v opravě tramvajových tratí. Do strojních investic, tedy do nákupu nových vozidel, plánuje dopravní podnik příští rok investovat téměř 600 milionů korun.

Peníze od města, které letos dosáhly rekordní výše, jsou zásadní příjmovou položkou rozpočtu podniku. Loni činila kompenzace 2,46 miliardy korun, předloni 2,14 miliardy. Druhou nejvýznamnější příjmovou položkou jsou tržby z jízdného. Ty i přesto, že jsou stejné od roku 2012 a nezvyšovaly se ani letos, kdy zvýšil kraj ceny jízdenek na jižní Moravě, mají letos přesáhnout jednu miliardu korun. To je nejvíce nejen do covidové pandemie, ale i více, než podnik utržil před pandemií. Tehdy to byla necelá miliarda.

Z těchto údajů vyplývá, že lidí jezdí MHD po odeznění pandemie covidu více. Opoziční Piráti Marek Lahoda s Adamem Zemkem dnes na jednání zastupitelstva uvedli, že dopravní výkon nedosahuje úrovně předcovidového roku 2019 a dokonce ani roku 1997 a byli by pro to, aby byl dopravní výkon vyšší. Nejzřetelněji je vidět snížení objemu výkonů na páteřních linkách, u nichž byli cestující zvyklí, že jezdí od rána do ukončení odpolední špičky celodenně po pěti minutách, avšak v současnosti je interval mimo ranní a odpolední špičku delší. Kapacita spojů, ovšem jen některých, je vyšší než v minulosti.

Zdroj: ČTK