České dráhy (ČD) podepsaly s Ústeckým krajem novou smlouvu nazvanou Středohorská železnice, která pokryje linky U6 a U11 protínající České středohoří. Je na deset let, tedy do roku 2032. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČD Emanuel Vittek. Provoz podle něj budou zajišťovat zmodernizované nízkopodlažní vlaky Stadler RS1. Linka U6 vede z Lovosic přes Opárenské údolí a Úpořiny do Teplic v Čechách. Linka U11 vede z Postoloprt přes Louny, Lovosice a Litoměřice horní nádraží do České Lípy.

Provoz na obou linkách bude zajišťován celkem devíti jednotkami RS1 a dvěma záložními vlaky. Motorové jednotky Stadler RS1 jsou nízkopodlažní podvozkové jednotky s kapacitou 71 míst k sezení, vybavené vakuovým WC s uzavřeným systémem. Vozidla jsou po celkové opravě včetně nutných úprav, aby splňovala všechny podmínky provozu na české železnici. Další úpravy podle požadavků objednatele budou provedeny během roku 2023, kdy budou vlaky doplněny o klimatizaci, zásuvky, síť wi-fi a také nalakovány do barev Ústeckého kraje.

Nově pořízená vozidla mohou podle ČD díky lepší dynamice více využít opravenou infrastrukturu, jelikož Správa železnic revitalizovala větší část úseku z Loun do Lovosic a letos dokončila také úpravu úseku z Litoměřic horního nádraží do Úštěku a stanice Žalhostice. Obě linky mají mezi 04:00 a 23:00 základní 120minutový takt, který je ve špičkových časech na určitých úsecích posilován na 60 minut. Linka U11 bude v letních měsících prodloužena z České Lípy dvěma páry vlaků až k Máchovu jezeru do stanice Doksy.

Provoz na linkách U6 a U11 zajišťují České dráhy podle nové smlouvy od začátku platnosti jízdního řádu 2022/2023, tedy od 11. prosince 2022.

Zdroj  :ČTK