[quote]Nákladní železniční dopravce ČD Cargo koupil deset nových lokomotiv, v tendru vybral nabídku společnosti Bombardier Transportation. Do provozu většinu nasadí v následujících týdnech. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Hodnotu kontraktu firma neuvedla. Nová akvizice je podle podniku součástí dlouhodobé obnovy lokomotivního parku společnosti.[/quote]

Bez moderních lokomotiv se ČD Cargo na zahraničních trzích neobejde, uvedl předseda představenstva Tomáš Tóth. Část stávajícího vozového parku dopravce je už zastaralá a nemá potřebný výkon pro těžkou dálkovou dopravu. Vedle toho končí i životnost některých vozů.

Zároveň se tím zvýší přepravní kapacity. Největší tuzemský nákladní dopravce loni přepravil 4,5 milionu tun zboží, letos plánuje podle Tótha tyto objemy zdvojnásobit. Rozhodnutí o nákupu odsouhlasila i dozorčí rada společnosti.

Společnost tak chce každý rok pořídit až deset nových vícesystémových lokomotiv. Aktuální nákup vzešel z tendru, ve kterém společnost oslovila 13 potenciálních uchazečů z řad výrobců či dalších evropských poskytovatelů lokomotiv. Nejvýhodnější nabídku podala firma Bombardier Transportation ze skupiny Alstom Group.

ČD Cargo už nyní v rámci zkušebního provozu využívá dvě lokomotivy řady 388 TRAXX 3 MS, dalších osm strojů dorazí postupně do konce března. Dopravce je nasadí na železnici během dubna.

U lokomotiv ovšem není dokončen schvalovací proces i pro zahraniční trhy, což je v rozporu s kupní smlouvou. „K ukončení spolupráce s firmou Bombardier nevidíme nyní žádný důvod. K nesplnění dodací lhůty zakotvené ve smlouvě se společnost postavila čelem a to se všemi z toho plynoucími důsledky. Detaily z důvodu mlčenlivosti komentovat nemohu, ale rád bych ujistil, že prodlení bylo i přes komplikace způsobené pandemií naší společnosti plně kompenzováno,“ uvedl Tóth. Schvalovací proces by měl být dokončen ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Dodávka dalších deseti lokomotiv je plánována na příští rok.

ČD Cargo je dceřinou společnosti Českých drah. Vozový park společnosti zahrnuje přes 800 lokomotiv a tisíce nákladních vagonů. Dlouhodobě ziskový podnik loni zasáhla koronavirová krize, kdy v prvním pololetí loňského roku ČD Cargo kvůli krizi utržilo ztrátu 44 milionů korun.

 

Zdroj : ČTK