[quote]Společnost ČD-Telematika vybaví 78 lokomotiv nákladního dopravce ČD Cargo vlakovým zabezpečovacím zařízením ETCS od firmy Alstom. Zakázka za desítky milionů eur by měla být dokončena do roku 2022. Dnes o tom informovala ČD-Telematika. ETCS je zabezpečovací systém, který umožňuje například převzít kontrolu nad vlakem výpravčím. Jeho zavádění na české železnici má zpoždění, dosud není nikde v provozu.[/quote]

„Díky komunikaci mezi stacionární a mobilní částí ETCS dojde k dalšímu zvýšení bezpečnosti železniční dopravy a tím i cestujících na železnici, a to jak na tratích v České republice, tak i na tratích provozovaných členskými státy EU,“ uvedl předseda představenstva ČD-Telematiky David Wolski.

Společnost bude na zakázce spolupracovat s AŽD Praha, která pracuje také na zavádění systému ETCS na železnici. Dalším partnerem ČD-Telematiky bude ČMŽO-elektronika.

ETCS je automatický zabezpečovací systém, který umožní přenos informací o trati a jízdě strojvedoucímu a zároveň centrálně sleduje a kontroluje dodržování rychlosti a směru vlaku nebo i případných omezení na trati. Hlavním úkolem systému je zajištění bezpečnosti vlakové dopravy a aktivní zásah do řízení vlaku v případě selhání nebo omylu strojvedoucího. V Česku je dosud připraven pouze na koridoru mezi Kolínem a Břeclaví, spuštěn ovšem bude až poté, co dopravci dokončí jeho testování.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Většinovým vlastníkem firmy jsou České dráhy, které drží skoro 70procentní podíl. Necelou třetinu podniku vlastní investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Nákladní dopravce ČD Cargo je dceřinou společností Českých drah, které v ní mají 100procentní podíl. Nákladní doprava je nejvýdělečnějším oborem skupiny Českých drah. ČD Cargo v pololetí vykázala zisk 350 milionů korun.

 

Zdroj : ČTK