České dráhy uzavřely rámcovou dohodu se Škodou Transportation na vybavení 51 vozů zabezpečovacím zařízením ETCS za více než 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. 

Dráhy v dohodě uzavřené 21. prosince požadují dodání zabezpečovače ETCS do elektrických vozů řad 640, 650, 650 AVV, 660 a 661. Ty jezdí v Česku pod názvy RegioPanter a InterPanter. Zařízení dodá Škoda Transportation, která byla jediným účastníkem tendru, spolu se svou dceřinou firmou Škoda Pars. Harmonogram dodávek nebyl ve smlouvě zveřejněné ve věstníku uveden.

ETCS je automatický zabezpečovací systém, který kontroluje pohyb a polohu vlaků. Umožňuje například zastavit vlak při nedovoleném projetí návěstidla, dohlíží také na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti. Při jejím překročení zabezpečovač zasáhne do řízení. ETCS rovněž sjednocuje zabezpečovací systémy po celé Evropě.

Dráhy postupně chtějí vybavit systémem ETCS stovky svých vozů. Už předloni se dráhy dohodly na vybavení až 131 elektrických lokomotiv zabezpečovačem se sdružením ČD-Telematika a AŽD Praha. Dopravce jim zaplatí také asi 1,4 miliardy. Vedle toho postupně dráhy vyřazují starší lokomotivy a vozy, do kterých se už nevyplatí zabezpečovací systém instalovat. Ty následně nahrazují novými vlaky, které jsou už systémem vybaveny z výroby.

 

Zdroj : ČTK

DPP