Téměř rok je nutné pro cesty po českých dálnicích kupovat elektronické dálniční známky. Řidiči jich od spuštění prodejů nakoupili přes šest milionů kusů za více než 5,43 miliardy korun. Největší zájem je o roční kupony, nejčastěji pak motoristé k nákupům využívají internetové stránky. Vyplývá to z informace správce systému známek společnosti Cendis. Elektronické dálniční známky od letoška nahradily staré papírové kupony. Výnosy jsou zatím asi o 600 milionů korun vyšší než za celý loňský rok.

Motoristé za uplynulý rok koupili přes 2,92 milionu kusů ročních známek a 2,48 milionu kusů desetidenních kuponů. Nejmenší zájem byl o měsíční viněty, kterých se prodalo kolem 665.000 kusů. Nejoblíbenějším prodejním kanálem je internetový obchod na webu edalnice.cz. Jeho prostřednictvím si e-známku kupuje zhruba 83 procent motoristů. V dalších zhruba sedmi až osmi procentech případů využívají řidiči pro nákup známky pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil. Ve dvou procentech prodejů pak řidiči, a to zejména ze zahraničí, koupili známku ve 14 samoobslužných kioscích u hranic.

Nové elektronické známky letos nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Další z novinek, kterou elektronické známky oproti starým papírovým přinesly, je jejich klouzavá platnost. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Od poloviny dubna mohou řidiči také žádat o vrácení platby při chybném nákupu na neexistující poznávací značku vozidla. Ceny známek zůstaly proti loňsku stejné, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní 310 korun.

Prodej nových elektronických známek byl spuštěn loni v prosinci, v první den jej však provázely problémy s výpadky systému. Zprovozněn byl ještě týž den odpoledne, výpadek systému však vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků. Od té doby systém funguje bez výraznějších problémů.

 

Zdroj : ČTK