Lživé informace o počtu majitelů prodávaných ojetých aut stály loni kupující v Česku ve svém důsledku zhruba tři miliardy korun navíc. U zhruba třetiny aut je totiž falešně uvedeno, že měla pouze jednoho majitele, což navyšuje jejich cenu asi o pět procent. Loni se v Česku prodalo 671.000 ojetých aut při průměrné ceně přes 300.000 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia, které má ČTK k dispozici.

„Pokud vezmeme v potaz, že se loni prodalo 671.000 ojetých aut při průměrné ceně 304.700 Kč, dojdeme prostou matematikou k tomu, že loni kupující přeplatili skutečnou hodnotu prodaných ojetých aut o 3,07 miliardy korun, což je obrovská suma,“ uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.

Zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů, není přitom jednoduché. Dosud bylo možné prostřednictvím originálního velkého technického průkazu aspoň zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů v České republice. Od letošního roku však byly technické průkazy nahrazeny jen jedním a informace o předchozích majitelích není k dispozici ani on-line na stránkách ministerstva dopravy či v jeho speciální aplikaci, která obsahuje informace z velkého technického průkazu.

Podle Cebie se bude podíl aut, u nichž prodejci lžou o počtu předchozích majitelů, zvyšovat. „Hodně lidí na to slyší a možnost ověřit si pravdivost takové informace je velice omezená. Podvodníkům to hraje do karet,“ dodal Pajer s tím, že lidé by se měli více zajímat o havárie a poškození či skutečný stav najetých kilometrů.

Prodej ojetých osobních aut na českém trhu loni vzrostl o 1,5 procenta na 671.000 vozů. Průměrná cena se zvýšila o 5,8 procenta na 304.700 Kč. Prodávala se zejména auta s českým původem. Počet aut dovezených v loňském roce klesl o 4,5 procenta na 153.913 vozů.

Zdroj: ČTK