Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zrušil třímilionovou pokutu pro pražský dopravní podnik (DPP) za chybu v tendru na nákup elektrobusů z roku 2023. Úřad tak potrestal DPP za vyloučení jednoho z účastníků z výběrového řízení. DPP se bránil podáním rozkladu k předsedovi ÚOHS a ten mu vyhověl. Rozhodnutí nižší instance zrušil a správní řízení zastavil. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách ÚOHS.

Antimonopolní úřad se zabýval tendrem na uzavření rámcové smlouvy na dodávku 100 elektrobusů za předpokládanou cenu 1,5 miliardy korun bez DPH. Pražský dopravní podnik výběrové řízení vyhlásil loni v květnu, v říjnu uzavřel smlouvu se SOR Libchavy jako vítězem tendru. Z výběrového řízení ale vyloučil tureckou firmu Bozankaya Otomotiv s tím, že její nabídka nesplňuje zadávací podmínky. Důvodem byla položka u uvedení trvalého nabíjecího proudu vozidla při napětí 660 V, kde turecká společnost uvedla hodnotu 160 kW, tedy výkon namísto proudu. Podle zjištění ÚOHS ale tuto společnost DPP vyloučil ze soutěže neoprávněně, což mohlo ovlivnit výběr vítězného dodavatele.

Antimonopolní úřad DPP potrestal pokutou tři miliony korun, s tím že maximální sankce podle zákona mohla dosáhnout až 203 milionů korun. DPP se bránil podáním rozkladu k předsedovi ÚOHS Petru Mlsnovi. Namítal, že sporný údaj je možné vykládat více způsoby než pouze písařskou chybou nebo jiným jednoznačným vysvětlením a zároveň nebyl povinen požádat uchazeče o opravu tohoto údaje. Předseda ÚOHS dal argumentaci DPP zapravdu, rozhodnutí první instance včetně pokuty zrušil a správní řízení zastavil. Protože rozhodnutí nenabylo právní moci, nemusel zatím DPP pokutu platit.

Zdroj: ČTK