DPP

[quote]Ústečtí celníci přistihli za prvních šest únorových dnů na dálnici D8 dvaapadesát řidičů, kteří neměli vylepenou novou dálniční známku nebo tu starou, již neplatnou, zapomněli sundat. Bylo to zhruba stejně jako loni. Převažovali tuzemští řidiči, kterých bylo kolem 70 procent. Celníci vybrali na místě na pokutách bezmála 50.000 korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý.[/quote]

Dálniční kupon s vyznačeným aktuálním rokem musí mít řidiči jedoucí po zpoplatněných komunikacích vylepen na předních sklech vozidel od 1. února.

Celníci i policejní hlídky kontrolují, zda jsou na čelních sklech vozidel vylepeny platné dálniční známky a jestli jsou umístěny na správném místě, tedy v pravém dolním rohu. Na známce i na kontrolním kupónu musí být uvedena registrační značka vozidla, stará známka musí být odstraněna.

Pokud řidič jede po zpoplatněné komunikaci bez platného dálničního kuponu nebo zapomene odstranit starou známku, dopouští se přestupku. Na místě mu hrozí pokuta do 5000 korun, ve správním řízení až 100.000 korun.

V loňském roce zaznamenali celníci na téměř stokilometrovém úseku dálnice D8 mezi Prahou a státní hranicí 1443 řidičů, kteří měli na voze neplatnou či nesprávně vylepenou známku, případně ji neměli. Na pokutách za tento přestupek vybrali 1,4 milionu korun a šest případů postoupili do správního řízení.

 

Zdroj : ČTK