Skoro 1300 přestupků zjistili celníci během speciálních celorepublikových kontrol dálničních známek. Ty se na tuzemských dálnicích konaly během února. Celníci za chybějící nebo prošlé dálniční známky udělili pokuty v souhrnu za téměř dva miliony korun. Dnes o tom informovala Celní správa ČR.

Celorepublikové kontroly dálničních známek se konaly po celý únor. Akce se zúčastnilo 439 celníků ze všech 13 celních úřadů, které mají na starosti zpoplatněné úseky dálnic. Podle Celní správy měl každý úřad minimálně čtyři kontrolní dny, při kterých se celníci zaměřili právě na úhrady dálničních poplatků. Celkově nasadila správy do kontrol 212 služebních vozidel.

Celníci během únorové akce zjistili podle správy celkem 1292 přestupků a uložili za ně řidičům pokuty za dohromady skoro dva miliony korun. Kromě toho celníci při kontrolách u 78 řidičů zjistili nedoplatky u celní správy. Úřady takto vybralo dalších více než 130.000 korun.

V Česku fungují od loňského roku elektronické dálniční známky. Oproti minulosti se už tak nelepí na přední skla, ale jsou digitálně vázané na registrační značku vozidel. Řidiči jich za první rok fungování systému nakoupili přes šest milionů kusů za 5,5 miliardy korun, což bylo asi o 600 milionů korun více než za celý předloňský rok.

Kontroly dálničních známek mají na starosti policisté a právě celníci. Systém kontroly elektronických dálničních vinět je podle správce systému státní společnosti Cendis dvojí. Mobilní a stacionární. V prvním případě jde o přenosné sady do vozidel policie a celníků, ve druhém o kamery na vybraných mýtných branách. Oba typy kontrol fungují stejně, snímají registrační značku auta a vyhodnocuje, zda má řidič uhrazen dálniční poplatek.

Zdroj : ČTK