Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2021 podle Centra dopravního výzkumu dosáhly 114,66 miliardy korun. Proti roku 2020 vzrostly téměř o 35 miliard korun. Citelné zvýšení vzniklo především aktualizací výpočtu hodnoty lidského života a zdraví v dopravní bezpečnosti. Statistická hodnota lidského života činila 46,4 milionu korun.

Do kalkulace experti počítají ztráty z osobních následků jako náklady na zdravotní péči, ztráty na produkci, bolestné či pohřebné, ale i hmotné škody včetně práce hasičů, policie, soudců či pojišťoven. Centrum dopravního výzkumu (CDV) o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

„Stejně jako v roce 2020, tak i v roce následujícím jsme prováděli výpočet socioekonomických ztrát z dopravních nehod podle revidovaného metodického postupu Centra dopravního výzkumu. V roce 2020 však ještě nebyla známa aktualizovaná hodnota lidského života a zdraví, proto bylo vyčíslení celkových ztrát výrazně nižší,“ vysvětluje Lenka Tomešová z CDV.

Hodnotu lidského života a zdraví odborníci kalkulovali na základě dat z dotazníkového průzkumu uskutečněného CDV loni. Zúčastnilo se ho zhruba 8000 obyvatel ČR. Respondenti měli za úkol vybrat v 16 na sobě nezávislých pokusech jedno ze dvou dopravně-bezpečnostních opatření. Lišila se počtem zachráněných osob od smrti a těžkého zranění při dopravní nehodě a cenou, kterou bude opatření stát jejich domácnost. Výsledná statistická hodnota jednoho lidského života podle CDV činila zhruba 46,357 milionu Kč a 8,489 milionu korun za jednu těžce zraněnou osobu.

V roce 2021 policie evidovala 99.332 dopravních nehod. Oproti roku 2020 to bylo o 4538 nehod více. Zvýšil se počet usmrcených z 517 na 531 lidí, počet těžce zraněných i lehce zraněných se snížil. Těžce zraněných bylo 1580, lehce 20.567.

„Celková částka ročních ztrát z dopravních nehod za rok 2021 představuje 1,88procentní podíl na HDP daného roku. Avšak z pohledu jednotlivých nákladových položek nejsou všechny vztažené k roku 2021, ale promítají se do budoucnosti jako budoucí náklady/ztráty, například vyplacené invalidní důchody,“ uvedla Alena Daňková, vedoucí hodnocení dopadů dopravy a vzdělávání z CDV.

Mimo to některé položky nemají tržní dopady. Nejsou nijak finančně kompenzovány. Neprocházejí trhem a nejsou tak reálně hrazeny. Příkladem mohou být ztracené roky života u usmrceného člověka a ztráta kvality života těžce zraněné osoby. Tyto položky CDV odvodilo ze zmiňovaného dotazníkového průzkumu. Částky představují vnímanou hodnotu života nebo zdraví obyvateli České republiky.

Zdroj  :ČTK