Zaměstnancům Českých drah a Správy železnic se zvedne cena roční režijní jízdenky o 27 procent na 1397 korun. Cena režijní jízdenky, která umožňuje levnější cestování na železnici vybraným zaměstnancům Českých drah, Správy železnic a jejich rodinným příslušníkům, případně bývalým zaměstnancům, se naposledy zvedla v prosinci 2017. 

„Po vzájemné dohodě odborových svazů, Českých drah a ministerstva dopravy bude ministrovi dopravy navrženo, aby cena jízdních výhod pro jízdní řád 2022/2023 byla navýšena tak, že ke stávajícím cenám bude přičtena hodnota odpovídající asi 90 procentům kumulované inflace za předchozí roky, po které cena nebyla zvyšována,“ uvedl Jemelka.

Zaměstnanci tak budou nově platit 1397 korun, zatímco dosud je režijní jízdenka stála 1100 korun. Pro rodinné příslušníky cena stoupne z 1250 na 1583 korun, děti do 26 let a důchodci zaplatí 762 korun (dosud 600 Kč). Podle Jemelky se ceny budou v budoucnu měnit každým rokem automaticky. Uvedl, že se budou valorizovat vždy ve výši 90 procent meziroční inflace stanovené k 30. červnu daného roku pro připravovaný jízdní řád.

Podle webu Zdopravy.cz majitelů režijních jízdenek ubývá a je jich 90.000. „V současné době režijní jízdné vyžívá 40 procent lidí, kteří mají nárok toto jízdné využívat,“ uvedl pro ČTK Emanuel Vittek, tiskový mluvčí Českých drah. Dodal, že jde o zaměstnance Českých drah, Správy železnic a dalších firem vyčleněných z bývalé státní organizace, jejich přímé rodinné příslušníky a důchodce.

Režijní jízdenka se dá využít ve vlacích Českých drah, přičemž některé kraje si vymínily, že jako jízdní doklad neplatí. „Výjimkou jsou vyjmenované linky vedené v tzv. režimu brutto. Jde o linky v Jihomoravském kraji a vybrané linky v Plzeňském kraji,“ uvedl Vittek.

Zdroj  :ČTK