Mezinárodní dopravce Gebrüder Weiss je oficiálním logistickým partnerem mise sondážní rakety SubOrbital Express Švédské kosmické společnosti (SSC). Do Kiruny v severním Švédsku dopraví na start rakety přístroje pro dvanáct vědeckých experimentů. Od 14. do 24. listopadu plánuje společnost SSC v kosmodromu Esrange misi s názvem „SubOrbital Express 3 (S1X-3M15)“, která má za úkol vynést do vesmíru vědecký náklad určený pro výzkum ve stavu beztíže.

Cílem je získat další poznatky využitelné pro práci kosmonautů ve vesmíru. „Jako Švédská kosmická společnost umožňujeme mezinárodním univerzitám, výzkumným týmům a startupům zkoumání vesmíru. Řada realizovaných experimentů má přímý dopad ve vědě, což může v důsledku ovlivnit celý svět,“ říká Stefan Krämer, programový ředitel mise SubOrbital Express Švédské kosmické společnosti.

Logistika hraje v tomto projektu důležitou roli. „Zásadní je, aby bylo vybavení na základnu pro start rakety dopraveno včas a hlavně bezpečně. V případě společnosti Gebrüder Weiss sázíme na logistického partnera, kterému důvěřujeme,“ vysvětluje Krämer.

Frank Haas, ředitel strategie a komunikace značky společnosti Gebrüder Weiss, k tomu dodává: „Švédskou kosmickou společnost podporujeme svým logistickým know-how a chceme tím přispět k dalšímu rozvoji kosmických letů. Progresivní projekty mobility, jako je mise sondážní rakety, mají pro společnost Gebrüder Weiss velký význam.“ Už loni prokázala společnost Gebrüder Weiss své zkušenosti v oblasti logistiky při simulaci vesmírné mise na Mars v Izraeli.

O misi „SubOrbital Express 3“

Vydrží hodinky akceleraci a vibrace při startu rakety? Jak lze lépe sledovat zdraví kosmonautů ve vesmíru? Jak se chovají buňky v lidském těle, když je zbavíme zemské přitažlivosti? Těmito a dalšími testy se budou zabývat výzkumné týmy z Austrálie, Kostariky, Portugalska, Itálie, Lichtenštejnska, Německa, Švýcarska, Belgie a Švédska během 15. experimentální mise ve stavu beztíže společnosti SSC.

Dopravce Gebrüder Weiss má na starosti přepravu vybavení mise ze sídla společnosti SSC v Solně u Stockholmu do 1 200 km vzdálené Kiruny v severním Švédsku. 22. listopadu budou přístroje pro vědecké pokusy vyslány z kosmodromu Esrange do vesmíru. Raketa se po parabolické křivce dostane do stavu beztíže na dobu šesti minut. Poté přistane raketa v neobývané oblasti severně od kosmodromu Esrange. Odtud vybavení mise přepraví vrtulník zpět na základnu a výzkumníci následně vyhodnotí získaná data.

Zdroj  :GW