Ceny letenek se již nikdy nevrátí na úrovně z doby před příchodem pandemie nemoci covid-19. Uvedl to šéf největší německé letecké společnosti Lufthansa Carsten Spohr. Ceny letenek nižší než 20 eur (zhruba 500 Kč) označil za nedostatečné a nezodpovědné. Odvětví letecké dopravy podle něj potřebuje růst cen, aby mohlo financovat větší investice a bylo odolnější vůči podobným šokům, jako byla koronavirová krize.

Také šéf irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Michael O’Leary již minulý měsíc prohlásil, že éra letenek za deset eur skončila. Ceny letenek podle něj tlačí vzhůru vyšší ceny pohonných hmot. Vyjádřil nicméně přesvědčení, že lidé budou pokračovat v častém využívání letecké dopravy, a to navzdory rostoucím životním nákladům.

Šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh minulý týden uvedl, že oživení osobní letecké dopravy po pandemii nemoci covid-19 celosvětově nabírá na rychlosti. Dodal nicméně, že vysoké ceny leteckého paliva budou i nadále vyvíjet tlak na náklady leteckých společností

Spohr dnes varoval, že v Německu lze nyní očekávat hospodářskou recesi, která by mohla podkopat poptávku. Německý institut Ifo dnes předpověděl, že největší evropská ekonomika v příštím roce klesne o 0,3 procenta.

Zdroj : ČTK