Česká pošta loni přepravila rekordních 56 milionů balíků, což je o čtyři miliony více než v předchozím roce. V roce 2019 před koronavirovou pandemií to bylo přes 41 milionů balíkových zásilek. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

„Počty přepravovaných balíků se v roce 2021 dostaly na svá maxima. Meziroční nárůst byl loni nižší. To bylo způsobeno zejména otevřenými kamennými obchody, do kterých se část lidí, kteří v roce 2020 mohli nakupovat nejen vánoční dárky, ale i zboží běžné potřeby pouze na e-shopech, vrátila,“ podotkl mluvčí.

Balíkový trh je, na rozdíl od listovních zásilek, podle mluvčího rostoucí. Letos Česká pošta očekává přiblížení k hranici 60 milionů přepravených balíků.

Loni v předvánoční špičce měla pošta v některých dnech v přepravní síti až 750.000 balíků, což bylo o 150 až 200 procent více proti zbytku roku. Zároveň to ale bylo o půl milionu zásilek méně proti předloňskému maximu. Podobný vývoj loni zaznamenali i soukromí přepravci.

Pošta loni v souvislosti s nárůstem počtu balíků rozšířila počet specializovaných výdejen Balíkovna na dvojnásobných zhruba 5000 míst. Ty zahrnují specializované přepážky na poštách, výdejny u partnerů i samoobslužné výdejní boxy.

Česká pošta je státní podnik. Provozuje 3200 poboček a zaměstnává okolo 27.000 lidí.

 

Zdroj : ČP