Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) upozornil Asociaci autoškol ČR na možné porušování zákona o ochraně hospodářské soutěže. To hrozilo v souvislosti s komentáři ke stanovování a vývoji cen služeb autoškol. Úřad se zástupci asociace jednal a nakonec správní jednání nezahájil, protože se zavázali příště problematickému chování vyhnout. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

„Úřad posuzoval konkrétní vyjádření zástupce asociace, kterým oznamoval procentní nárůst cen služeb poskytovaných členy sdružení, jako možné porušení zákona. Koordinované a sladěné jednání vzájemných konkurentů na trhu negativně ovlivní nezávislé stanovování cen služeb jednotlivých členů sdružení, neboť může vést ke sjednocování cen nebo k získání informací jednotlivých soutěžitelů o plánované změně cen za služby. Toto jednání Úřad posuzuje jako sjednocování či koordinaci postupu konkurentů na trhu v cenovém parametru,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Úředníci asociaci vyzvali, aby se podobná veřejná prohlášení v budoucnu neopakovala a aby o tom informovala i své členy. „Asociace má dále informovat své členy, že sdělení o předpokládaném vývoji ceny je oprávněn činit samostatně každý soutěžitel v rámci zamýšlené individuální strategie, nikoli asociace prostřednictvím vyjádření svých zástupců,“ uvedl ÚOHS.

Po navržení nápravných opatření se úřad rozhodl nezahajovat správní řízení, které by skončilo sankcí. Zvolený postup je podle úředníků efektivnější při obnově a ochraně soutěžních podmínek na trhu.

Tuto takzvanou soutěžní advokacii, kdy ÚOHS upozorní na chybu, která je v rozporu se soutěžním právem, a jedná s příslušnou institucí o nápravě, využil úřad už loni na podzim. Jeden z případů se týkal Sdružení pohřebnictví, druhý Asociace public relations.

 

Zdroj : ČTK

DPP