DPP

[quote]Českou železnici čekají v následujícím desetiletí tři klíčové úkoly. Podle ředitele odboru strategie Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radka Čecha jde o přípravu a zahájení stavby vysokorychlostních tratí, zahájení přeměny stejnosměrné proudové soustavy na střídavou, a tedy sjednocení napájecích soustav, a také zavádění zabezpečovacího zařízení ETCS. Uvedl to na dnešní brněnské konferenci o očekávaném vývoji v oboru kolejových vozidel.[/quote]

„Zrychlený postup přípravy stavby předpokládá, že už po roce 2025 bychom měli stavět pilotní úseky,“ řekl Čech. Jde o úsek z Prahy do Lovosic a z Ústí nad Labem do Německa, dále o úseky Brno – Vranovice a Přerov – Ostrava. Před několika dny SŽDC uvedla, že bude na stanovení standardů spolupracovat s francouzskými státními drahami, maximální rychlost bude 320 kilometrů za hodinu.

Vysokorychlostní tratě budou napájené střídavou proudovou soustavou, což souvisí právě s konverzí stejnosměrné proudové soustavy, která přinese další pozitivní efekty pro provoz vlaků.

Převod napájecí soustavy má začít již v roce 2020 v úseku Nedakonice – Říkovice, aby bylo možné elektrizovat trať Vizovice – Otrokovice rovnou střídavou soustavou. Dále se chystá přepnutí soustavy od státní hranice do Vsetína. „Zvažuje se také přepnutí na trati z Velkého Oseku do Chocně, kde se bude stavět druhá kolej,“ uvedl Čech.

SŽDC také postupně připravuje elektrizaci dalších tratí.

Ředitel sekce železniční dopravy slovenského ministerstva dopravy Ján Farkaš na konferenci řekl, že Slováci chystají koncepci Cílový grafikon 2030. Mají také vytčené tři hlavní úkoly pro rozvoj železnice. Jsou to unifikace vozového parku, dlouhodobé plánování údržby a stavby infrastruktury, údržby a nákupu vozidel a také novostavba tratě do Nitry. Zmínil mimo jiné, že vlak by měl být páteřní tam, kudy projede denně aspoň 500 lidí.

 

Zdroj : ČTK