Invoitix

[quote]České dráhy dostaly od státu zhruba čtyři miliony korun navíc k vráceným pokutám, kterými firmu v minulosti chybně sankcionoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Případy se týkají dodávek vlakových souprav Railjet a pronájmu lokomotiv Taurus. Vyplývá to z vyjádření Českých drah na dotaz ČTK. Stát musel nejdříve vrátit neoprávněně vybrané pokuty a následně i platit úroky z nich, které se v součtu vyšplhaly na téměř čtyři miliony.[/quote]

ÚOHS případ komentovat nechce.

,,Vybírání a případné vracení pokut je zcela v kompetenci příslušného celního úřadu,“ uvedl pouze mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Antimonopolní úřad v minulosti uložil Českým drahám několik pokut. Nejvyšší z nich se vyšplhala na 25 milionů korun a padla za samotný nákup railjetů. Byla to vůbec největší pokuta v historii ÚOHS za veřejné zakázky.

ÚOHS ale nedokázal sankci obhájit u soudů. České dráhy původně chtěly koupit 16 railjetů, pak poptávku změnily na 15 souprav s odlišnou konfigurací. Nakonec koupily od Siemensu pouze sedm vlaků zhruba za 2,7 miliardy korun. ÚOHS v minulosti tvrdil, že ČD porušily zákon, když zakázku na rekonfiguraci zadaly v jednacím řízení bez uveřejnění. Úřad uváděl, že firma žádala zásadní změny původního plnění, takže nemohla postupovat bez soutěže. Podle drah byl ale jen rozšířen rozsah původní zakázky, a proto ji zadaly ve zjednodušeném řízení. Krajský soud v Brně se ve většině sporných částí přiklonil k argumentaci Českých drah. ÚOHS podle soudu neprokázal podstatné změny původního plnění.

,,Pokuta byla ČD vrácena, nicméně bez příslušenství, proti čemuž podaly ČD opravný prostředek – námitky příslušnému celnímu úřadu. Námitky byly zamítnuty, proti zamítavému rozhodnutí se ČD odvolaly a odvolací orgán zrušil rozhodnutí o nepřiznání příslušenství, které činilo 3,6 milionu Kč. Tato částka byla poukázána na účet ČD,“ uvedl mluvčí firmy Radek Joklík.

ÚOHS následně neobhájil u soudů ani menší pokuty za pronájem lokomotiv Taurus, které soupravy Railjet tahají. V tomto případě musely České dráhy zaplatit milionovou sankci a další pokutu 1,2 milionu korun. Peníze dostaly od státu zpět s úrokem dohromady téměř 400.000 korun.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP