[quote]České dráhy koupily dvě lokomotivy Taurus za 5,6 milionu eur (zhruba 144 milionů korun). Využívat je chtějí zejména na mezistátních linkách. Státní dopravce o tom dnes informoval v tiskové zprávě. České dráhy mají ve svém vozovém parku kolem 2000 lokomotiv, z toho přes 30 v mezistátní expresní dopravě.[/quote]

Dráhy stroje odkoupily od rakouské společnosti Swietelsky Baugesellschaft, podle podniku za výhodných finančních podmínek. Dosud je používala dceřiná firma prodejce RTS Rail Transport Service. „Výhodou je jejich rychlé uvedení do provozu po převzetí. Stroje jsou schválené a naši i zahraniční strojvedoucí je dobře znají,“ uvedl místopředseda představenstva Radek Dvořák.

Dopravce chce nově pořízené lokomotivy využívat na lince mezi Varšavou a Vídní. Na části trati mezi Bohumínem a Vídní by tak stoje měly doplnit lokomotivy řady 380, které dráhy využívají pro mezistátní linky do Rakouska a Maďarska.

Lokomotivy Taurus jsou konstruovány pro osobní i nákladní dopravu a jejich maximální rychlost je 230 kilometrů v hodině. Vyrábí je firma Siemens, která jich vyprodukovala přes 500.

České dráhy v současnosti provozují na mezistátních expresních linkách 20 lokomotiv řady 380 od společnosti Škoda. Dále mají pronajato deset strojů řady 193 Vectron od Siemensu. V současné době dráhy připravují soutěž na dodavatele až 65 lokomotiv pro osobní dopravu, přitom část z těchto strojů bude určena pro rychlost až 230 kilometrů v hodině.

 

Zdroj . ČTK