[quote]České dráhy loni přepravily rekordní počet 7546 cestujících se zdravotním handicapem, proti roku 2017 to bylo o přibližně 1300 lidí víc. Státní dopravce to dnes oznámil v tiskové zprávě. Dráhy v současnosti vypravují přes 5000 bezbariérových spojů, což je zhruba 70 procent z průměrného počtu spojů, které denně provozují. Ostatní dopravci zatím své statistiky nezveřejnili, místa pro vozíčkáře ovšem také nabízejí.[/quote]

Konkrétní počet přepravených pasažérů se zdravotním postižením dráhy vyvozují z počtu objednávek asistenčních služby a bezbariérových míst. „Skutečný počet přepravených zákazníků s handicapem, především na vozíku, kteří potřebují u některých vlaků speciální asistenci například při použití plošin při nástupu a výstupu u vlaku, je však nejméně dvojnásobný,“ uvedl člen představenstva ČD Michal Štěpán. Tisíce zdravotně postižených si podle něj tyto služby neobjednávají v rezervačním systému, a proto ve statistikách nejsou.

Dráhy vypravují 5066 bezbariérových spojů s vozy upravenými pro cestování osob na vozíku. Vozy jsou podle dopravce vybaveny například bezbariérovými toaletami nebo plošinami a rampami pro nástup a výstup handicapovaných lidí. Letos dráhy nově zavedly bezbariérové spoje na lince mezi Prahou a Děčínem nebo na osobních vlacích Plzeň – Horažďovice předměstí.

Další železniční dopravce provozující osobní dálkovou dopravu v Česku, společnost Leo Express, má všechny soupravy nízkopodlažní a vybavené výsuvnou nástupní plošinou. Konkurenční RegioJet sice nízkopodlažními vagony nedisponuje, v každé soupravě je ale zařazený vůz se zdvihací plošinou pro nástup vozíčkářů a v rezervačním systému jsou vyhrazená místa pro postižené.

První bezbariérové spoje zavedly ještě bývalé Československé státní dráhy (ČSD) před rokem 1989. Vysoké tempo v zavádění bezbariérových spojů ale nastoupilo po roce 2005 v souvislosti s rozsáhlou modernizací vozidlového parku.

České dráhy vypravují denně v průměru 7016 vlaků a provozují přibližně 4300 vozidel. V roce 2017 dopravce přepravil 174,7 milionu cestujících.

 

Zdroj : ČTK