Invoitix

[quote]

Americké přístavy v Los Angeles a Long Beach loni vykázaly rekord v námořní kontejnerové přepravě. Američtí prodejci a výrobci se totiž chtěli vyhnout chystaným vyšším clům na dovoz čínského zboží. „Je to útok na nákladní dopravu vyvolaný obchodní politikou,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel losangeleského přístavu Gene Seroka. [/quote]

Tento co do kontejnerové přepravy nejvytíženější přístav v Severní Americe vykázal meziroční nárůst objemu přepravovaných kontejnerů o 1,2 procenta na 9,46 milionu TEU. TEU je ekvivalent jednoho 20stopého kontejneru. Přístav tak byl zaměstnán nejvíce ve své 111leté historii. Sousední námořní uzel v Long Beach pak loni poprvé odbavil více než osm milionů TEU, meziročně o sedm procent více.

„Mnoho lidí mělo obavy, že od 1. ledna se cla na některé druhy zboží zvýší ze současných deseti na 25 procent,“ upřesnil Seroka. Washington a Peking vedou jednání o vzájemných obchodních sporech. Pokud se nedohodnou do 2. března, USA cla na vybrané zboží skutečně hrozí zvýšit. Původně chtěly k tomuto kroku přistoupit už k letošnímu 1. lednu.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP