[quote]Počet spojů Českých drah (ČD) s rozšířenou přepravou jízdních kol se letos zvýšil o 150 vlaků na téměř 7000 spojů denně. ČD to oznámily v tiskové zprávě. Přepravu bicyklů posilují na svých linkách také soukromí dopravci Leo Express, RegioJet a Arriva. Největší dopravci nabízejí ve vybraných spojích přepravu kol i do zahraničí, například do Německa, Rakouska, Maďarska, na Slovensko i Ukrajinu.[/quote]

Podle mluvčího Petra Šťáhlavského přepraví ČD stabilně asi 700 tisíc bicyklů každý rok. Letos by se podle něj měl tento počet zopakovat. Cena za přepravu jízdních kol, která závisí na ujeté vzdálenosti, zůstala u ČD stejná jako loni a pohybuje se od 30 do 75 korun. Pro neomezené cestování nabízejí ČD celodenní jízdenku za 99 korun.

,,Kola přepravujeme prakticky ve všech vlacích, i v malých motoráčcích, kam se vejdou dvě až tři kola, a proto v jízdních řádech nejsou speciálně označené,“ uvedl člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

Ve vlacích ČD je z celkového počtu 7000 spojů v celkem 782 vlacích možné využít úschovu kola během přepravy, v ostatních vlacích je přeprava kola umožněna formou spoluzavazadla.

Vedle běžných spojů rozšiřují ČD nabídku cyklovlaků. Budou mířit mimo jiné z Prahy do Slaného nebo pohoří Brdy, na jižní Moravě z Brna do Znojma nebo do okolí řeky Ohře.

Leo Express letos zahájil přepravu kol 1. dubna. Podle mluvčího společnosti Emila Sedlaříka Leo Express nabízí přepravu kol ve vlacích i autobusech za jednotnou cenu 49 korun, a to bez ohledu na ujetou vzdálenost, přičemž cestující mohou na jednu jízdenku přepravu kombinovat i mezi vlakem a autobusy dopravce. Letos podle Sedlaříka společnost očekává minimálně 3000 přepravených kol, což je téměř dvojnásobek loňské přepravy. Vzhledem k rostoucí poptávce plánuje dopravce navýšit kapacitu vybraných spojů, například do ukrajinského Lvova.

RegioJet přepravuje jízdní kola po celý rok ve svých dálkových vlacích v České republice a na Slovensku ve vozech nejnižší třídy low-cost. Zákazníci si zde mohou k rezervaci jízdenky zdarma rezervovat také přepravu jízdního kola. Bicykly se přepravují na stojanu pro přepravu kol na představku vozu. V autobusech dopravce, kde je přeprava zpoplatněna, jsou jízdní kola přepravována jako spoluzavazadlo v zavazadlovém prostoru. Cestující tak musí kolo před cestou složit a zajistit převázáním.

Arriva podle mluvčího Romana Herdena nabízí na svých spojích z Prahy do Nitry vždy deset míst pro přepravu kola. Vzhledem ke zvýšenému zájmu přidá dopravce na této trati druhou jednotku. Přepravu kol dopravce nabízí také ve vlacích z Prahy do Benešova.

Zdroj: ČTK

DPP