[quote]České dráhy předají další část svých historických železničních vozidel do sbírky Národního technického muzea (NTM). Muzeum za 66 vozidel a dva podvalníky zaplatí po zdanění přes 21 milionů korun. Peníze chtějí dráhy využít pro údržbu dalších historických vozů ve svém majetku. Dnes o tom informovaly České dráhy a NTM.[/quote]

Uzavřená dohoda zahrnuje 66 vozů, z toho jde o 18 hnacích vozidel, 17 osobních vozů, 27 služebních, poštovních a nákladních vozů, několik vozidel pro údržbu železniční infrastruktury a o dva úzkorozchodné podvalníky. Na seznamu jsou historické lokomotivy, vozy a jednotky, známé pod přezdívkami Čmelák, Brejlovec, Singrovka či Kredenc, dále jeden z prototypů šestikoláku, třívozová jednotka Žabotlam a další. Mezi technikou jsou i unikáty, jako například železniční kolejový jeřáb EDK 1000 nebo východoněmecký motorový vůz pro údržbu trakčního vedení.

„Jedná se o vozidla, která zastupují významné řady lokomotiv a typy vozů, charakteristických pro naši železnici. V našem vozidlovém parku a sbírce Centra historických vozidel v Lužné u Rakovníka se zachovala v několika exemplářích nebo nezapadají do naší sbírkové koncepce, proto je můžeme předat do péče Národnímu technickému muzeu, aby tu zůstala pro budoucí generace,“ uvedl šéf státního dopravce Ivan Bednárik. Upozornil, že jde o největší prodej zbytných vozidel do sbírky muzea.

Podle generálního ředitele NTM Karla Ksandra je obchod završením dlouhodobého plánu z roku 2006 na doplnění sbírky kolejových vozidel. „Řada vozidel byla už mnoho let deponována v Železničním depozitáři NTM v Chomutově z důvodu jejich fyzické ochrany a budou zde pro veřejnost v letní sezóně přístupná i nadále,“ podotkl Ksandr.

Dráhy už všechny vozy muzeu předaly, nyní jsou umístěny v jeho depozitárních prostorech.

Národní technické muzeum spravuje na 77.000 předmětů, které dokládají vývoj techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy na českém území. Sbírkové předměty odborně zpracovává a získané poznatky prezentuje veřejnosti.

 

Zdroj : ČTK